FIFA przedłużyła zawieszenie umów zagranicznych piłkarzy i trenerów w Rosji i Ukrainie

Piłka nożna
FIFA przedłużyła zawieszenie umów zagranicznych piłkarzy i trenerów w Rosji i Ukrainie
fot. PAP/EPA
FIFA przedłużyła zawieszenie umów

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała we wtorek, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca 2023 roku.

- Biuro Rady FIFA podjęło decyzję o przedłużeniu terminu stosowania tymczasowych zasad zatrudnienia ustanowionych w regulaminie statusu i transferu zawodników (RSTJ) w celu zapewnienia konkretnej pomocy zawodnikom, trenerom i klubom ponoszącym konsekwencje wojny na Ukrainie – głosi oświadczenie piłkarskiej centrali.

 

ZOBACZ TAKŻE: Znamy miasta-gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku

 

Ta decyzja jest następstwem zmian w regulaminie RSTJ przyjętych przez FIFA 7 marca i 16 marca.

 

Wyjaśniono, że zawodnicy i trenerzy zatrudnieni w klubach ukraińskiej lub rosyjskiej federacji, którzy nie osiągną porozumienia ze swoim pracodawcą najpóźniej do 30 czerwca, mają prawo zawiesić swoje umowy o pracę do 30 czerwca 2023 roku. W zakończonym niedawno sezonie ta zasada obowiązywała do końca czerwca.

 

Po zakończeniu tymczasowej umowy z AEK Ateny do FK Krasnodar wrócił niedawno Grzegorz Krychowiak, który z tym klubem rozpoczął przygotowania do nowego sezonu. Zawodnikiem Dynama Moskwa pozostaje inny reprezentant kraju Sebastian Szymański, który jednak wyraził chęć zmiany pracodawcy i jego menedżer Mariusz Piekarski szuka mu klubu w innym kraju. Z kolei Maciej Rybus zdecydował się przenieść z Lokomotiwu Moskwa do innego zespołu ze stolicy Rosji - Spartaka i pozostać w Rosji.

 

Z kolei po krótkoterminowym kontrakcie z Lechem Poznań do Dynama Kijów wrócił Tomasz Kędziora.

 

FIFA przypomniała też we wtorek, że małoletni gracze uciekający z Ukrainy pod opieką rodziców nadal będą traktowani przez FIFA jako nieletni uchodźcy, dzięki czemu mają dostęp do rynku transferowego, zwykle zamkniętego dla osób poniżej 18. roku życia.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie