ME w szermierce: Ósme miejsce polskich szpadzistów na zakończenie

Inne
ME w szermierce: Ósme miejsce polskich szpadzistów na zakończenie
fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
ME w szermierce odbyły się w tureckiej Antalyi.

Polscy szpadziści zajęli ósme miejsce w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw Europy, które w środę zakończyły się w tureckiej Antalyi. Zwyciężyli Włosi. Na dziewiątej pozycji uplasował zespół szablistek. W tej konkurencji złoto wywalczyły Francuzki.

Zespół szpadzistów, w składzie: Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice), Maciej Bielec (AZS Wratislavia Wrocław), Maciej Nycz (Piast Gliwice) i Wojciech Lubieniecki (KS AGH Kraków), zaczął od meczu z wyżej notowanymi Niemcami w 1/8 finału i wygrał 32:23.

 

Zobacz także: Brązowy medal ME polskiej drużyny florecistów

 

W ćwierćfinale przeciwnikiem Polaków byli najwyżej rozstawieni Francuzi, w składzie z mistrzem kontynentu Yannickiem Borelem i mistrzem olimpijskim z Tokio Romainem Cannone. "Trójkolorowi" zwyciężyli 45:29.

 

W zmaganiach o miejsca 5-8 zawodnicy trenera Roberta Andrzejuka przegrali kolejno ze Szwajcarami 42:45 i Węgrami 39:41, zajmując ostatecznie ósmą pozycję.

 

W finale Włosi wygrali z ekipą Izraela 45:32. Brąz dla Francuzów.

 

 

Do czołowej ósemki nie awansowały polskie szablistki. Drużyna w składzie: Sylwia Matuszak (KKSz Konin), Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec), Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki), która była rozstawiona z "piątką", w 1/8 finału przegrała z niżej notowaną, ale tym razem z wielce utytułowaną Ołhą Charłan w składzie, Ukrainą 37:45.

 

Biało-czerwonym pozostała walka o miejsca 9-16. W pierwszym spotkaniu pokonały Azerki 45:29, następnie Bułgarki 45:34 i wreszcie Rumunki 45:40, zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę.

 

Do finału dotarły Francuzki i Włoszki, a zwyciężyły te pierwsze 45:23. Brąz dla Ukrainek.

 

Polscy szermierze w mistrzostwach Europy w Antalyi, rozegranych po trzyletniej przerwie wynikającej z pandemii COVID-19, zdobyli trzy brązowe medale: indywidualnie szpadzistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk i szablistka Zuzanna Cieślar oraz drużyna florecistów.

Wyniki ME w szermierce:

- szabla kobiet drużynowo

półfinały
Francja - Ukraina 45:43
Włochy - Węgry 45:38

o 3. miejsce
Ukraina - Węgry 45:41

finał
Francja - Włochy 45:23

9. Polska

- szpada mężczyzn drużynowo

półfinały
Włochy - Francja 45:44
Izrael - Dania 45:44

o 3. miejsce
Francja - Dania 45:41

finał
Włochy - Izrael 45:32

8. Polska
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie