Polskie asy rozbiły Brazylię! Efektowne zwycięstwo siatkarzy w meczu Ligi Narodów

Polska wygrała z Brazylią 3:1.

Reprezentacja Polski wygrała z Brazylią 3:1 w swym pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Sofii. Polacy rewelacyjnie zaprezentowali się zwłaszcza w elemencie zagrywki. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia w VNL 2022 mają bilans meczów cztery zwycięstwa i jedna porażka. W kolejnym spotkaniu zagrają w czwartek z Kanadą.

Polscy siatkarze efektownie rozpoczęli spotkanie z Brazylią. Kluczem była dobra zagrywka, seria Mateusz Bieńka pozwoliła uzyskać przewagę (5:0), a później asa dołożył jeszcze Kamil Semeniuk (9:3). Po dobrym początku Polacy nie zwalniali tempa, grając skuteczniej w ataku. Na przerwie technicznej prowadzili 12:5, po kolejnym asie Semeniuka – 18:12. W końcówce biało-czerwoni kontrolowali sytuację. Jeszcze jedną punktową zagrywkę dołożył Bieniek, tym razem na wagę piłki setowej, a w kolejnej akcji Polacy zamknęli tę część meczu blokiem (25:16).

Druga odsłona to zdecydowanie lepsza gra siatkarzy Canarinhos, którzy przejęli inicjatywę. Po skutecznym ataku Joandry Leala, Polacy przegrywali na przerwie technicznej 7:12. Później ruszyli do odrabiania strat, zbliżyli się na dwa oczka (13:15), później - po kolejnym asie Bieńka - złapali kontakt (19:20). Końcówka należała jednak do Brazylijczyków. Flavio Gualberto wywalczył piłkę setową skutecznym atakiem ze środka (21:24), jeszcze zdołał odpowiedzieć Jakub Kochanowski, ale Alan Souza ustalił wynik seta na 22:25.

Polacy odzyskali inicjatywę na początku trzeciej partii (8:4). Po asie serwisowym Bieńka i autowym ataku Leala w kolejnej akcji, mieli pięć oczek zaliczki na przerwie technicznej (12:7). Polacy utrzymywali punktowy dystans. As Aleksandra Śliwki i atak Semeniuka z przechodzącej piłki jeszcze powiększył różnicę (20:12). W końcówce biało-czerwoni spokojnie zmierzali po wygraną. Przestrzelona zagrywka rywali dała im piłkę setową. Kochanowski zamknął tę partię atakiem po bloku rywali (25:16).

Set numer cztery rozpoczął się podobnie jak pierwszy – od skutecznych zagrywek Bieńka; po jego dwóch asach Polacy prowadzili 5:1. Brazylijczycy długo nie byli w stanie znaleźć patentu na dobrze dysponowanych rywali. Na przerwę techniczną obie ekipy schodziły przy zdecydowanej przewadze biało-czerwonych (12:3). Po kolejnym asie, tym razem w wykonaniu Śliwki, różnica wynosiła już dziesięć oczek (16:6). Później przytrafił się jednak Polakom słabszy fragment – seria siedmiu przegranych akcji od 18:8 do 18:15! Zrobiło się nerwowo, ale reprezentanci Polski utrzymali przewagę. Błąd przekroczenia linii przez Brazylijczyków przyniósł im piłkę meczową (24:21), a przestrzelona zagrywka Leala zakończyła spotkanie (25:22).

Skrót meczu Polska - Brazylia:

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (18), Bartosz Kurek (17), Jakub Kochanowski (12) – Polska; Alan Souza (19), Joandry Leal (10) – Brazylia. Dominacja Polaków w polu zagrywki (13–1, 7 asów Mateusza Bieńka).

Pierwszą część VNL 2022 Polacy rozegrali w Ottawie. Zakończyli ten turniej z trzema zwycięstwami (3:0 z Argentyną, 3:0 z Bułgarią, 3:1 z Francją) i jedną porażką (1:3 z Włochami). Teraz dopisali do swego bilansu czwartą wygraną. W kolejnym meczu zagrają z Kanadą (czwartek, godzina 12.20; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Brazylia 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:22)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz. Trener: Nikola Grbić.
Brazylia: Bruno Rezende, Joandry Leal, Rodrigo Leão, Lucas Saatkamp, Alan Souza, Flávio Gualberto – Maique Nascimento (libero) oraz Darlan Souza, Fernando Kreling, Leandro Santos, Adriano Cavalcante. Trener: Renan Dal Zotto.

Sędziowie: David Fernandez Fuentes (Hiszpania), Ali Fadili (Maroko).