Kombinacja norweska pozostanie w programie zimowych igrzysk 2026

Zimowe
Kombinacja norweska pozostanie w programie zimowych igrzysk 2026
fot. PAP
Kombinacja norweska pozostanie w programie zimowych igrzysk 2026

Kombinacja norweska jednak utrzyma się w programie zimowych igrzysk w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo w 2026 roku - poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Status tej dyscypliny był pod znakiem zapytania ze względu na niewielkie zainteresowanie.

W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej MKOl zwrócił uwagę, że w ostatnich trzech edycjach igrzysk na zawody w kombinacji norweskiej przychodziło najmniej kibiców, a w dodatku 27 medali do zdobycia w tym okresie zgarnęli reprezentanci zaledwie czterech krajów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Halvor Egner Granerud w nietypowej roli. "Wykonuję tę pracę od sześciu lat"

 

Tłumaczono jednak, że pozostawiono dyscyplinę w programie na najbliższe zimowe igrzyska ze względu na sportowców, którzy przygotowują się do nich od wielu lat.

 

"Włączenie kombinacji norweskiej do programu igrzysk olimpijskich 2030 zależeć będzie od istotnego, pozytywnego rozwoju (dyscypliny - PAP), szczególnie pod względem liczby uczestników i kibiców" - zaznaczono.

 

Jednocześnie poinformowano, że we włoskiej olimpiadzie nie będzie rywalizacji kobiet. To jedyna zimowa dyscyplina, w której o medale walczą wyłącznie mężczyźni.

 

"Miały tylko jedne mistrzostwa świata, w których wzięły udział zawodniczki tylko z 10 narodowych federacji" - przypomniano.

 

Kombinacja norweska jest w programie igrzysk nieprzerwanie od 1924 roku.

 

MKOl zapewnił również w piątek, że kobiety stanowić będą największy w historii odsetek wszystkich sportowców w zimowych igrzyskach - 47 procent. W sumie w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo ma ich startować 1362, a mężczyzn - 1538.

SM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie