MŚ w pływaniu: Nowy rekord Polski! Popis Katarzyny Wasick w półfinale

Katarzyna Wasick pobiła własny rekord Polski

Katarzyna Wasick na 50 m stylem dowolnym oraz Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym zakwalifikowali się do sobotnich finałów mistrzostw świata, które odbywają się w Budapeszcie. Siódmy w finale na 100 m stylem motylkowym był Jakub Majerski.

Wasick czasem 24,11 pobiła o 0,06 s własny rekord Polski z ubiegłego roku. Polka miała najlepszy wynik w całej stawce. Drugi rezultat uzyskała zwyciężczyni drugiego wyścigu półfinałowego Szwedka Sarah Sjoestroem - 24,15.

Masiuk także poprawił rekord kraju, który sam ustanowił... kilka godzin wcześniej. W porannej sesji uzyskał 24,64, a w wieczornej miał 24,48 i z piątym czasem zakwalifikował się do finału na 50 m "motylkiem". Najszybciej w półfinałach popłynął Amerykanin Justin Ress - 24,14.

Majerski, rekordzista Polski (50,92), był siódmy w finale na 100 m stylem motylkowym, uzyskując 51,35. Bezkonkurencyjny okazał się reprezentant gospodarzy Kristof Milak - 50,14, a na podium stanęli również Japończyk Naoki Mizunuma - 50,94 i Kanadyjczyk Joshua Liendo Edwards - 50,97.

W porannych eliminacjach na 1500 m stylem dowolnym na 11. miejscu zmagania zakończył Krzysztof Chmielewski. Do finału zakwalifikowało się tylko ośmiu najlepszych pływaków.

W piątkowe popołudnie Sjoestroem po raz czwarty z rzędu zdobyła złoty medal na 50 m st. motylkowym. 28-letnia Szwedka, rekordzistka świata, uzyskała 24,95 i wyprzedziła Francuzkę Melanie Henique - 25,31 oraz Chinkę Zhang Yufei - 25,32. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Nie zawiodła też słynna Amerykanka Katie Ledecky, która zwyciężyła w finale na 800 m stylem dowolnym i wywalczyła 19. w karierze złoty medal mistrzostw świata. 25-letnia pływaczka, która w dorobku ma też siedem triumfów w igrzyskach olimpijskich, zdominowała konkurencję. Uzyskała czas 8.08,04 i miała więcej niż 10,5 sekundy przewagi nad srebrną medalistką - Australijką Kiah Melverton. Brąz wywalczyła Włoszka Simona Quadarella.

Rywalizację na 50 m stylem dowolnym wygrał Brytyjczyk Benjamin Proud - 21,32. Drugie miejsce zajął Amerykanin Michael Andrew - 21,41, a trzecie - Francuz Maxime Grousset - 21,57. Paweł Juraszek odpadł w półfinale, a Konrad Czerniak - w eliminacjach.

W rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym padł jedyny tego dnia rekord świata. Czwórka z Australii uzyskała 3.19,38 i poprawiła wynik reprezentacji USA z 2019 roku o dwie setne sekundy. Srebrny medal wywalczyli Kanadyjczycy - w składzie z mającą polskie korzenie Penny Oleksiak - a brązowy Amerykanie. Polacy nie startowali.

Impreza w stolicy Węgier zakończy się w sobotę.