Rajd Safari: Kajetan Kajetanowicz najszybszy w WRC2

Moto
Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zwyciężył w klasie WRC2.

Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał w Kenii Rajd Safari, szóstą rundę mistrzostw świata i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu. Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zwyciężył w klasie WRC2.

Drugie miejsce ze stratą 52,8 s zajął Brytyjczyk Elfyn Evans, a trzecie Japończyk Takamoto Katsuta - strata 1.42,7. Obaj, podobnie jak zwycięzca, to kierowcy fabryczni ekipy Toyota Gazoo Racing WRT, którzy zajęli całe podium.

Na dodatek czwarty był ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier, którzy także reprezentuje w wybranych rundach mistrzostw świata barwy japońskiego teamu. Dopiero na piątej pozycji ze stratą ponad 10 minut został sklasyfikowany Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1).

"To wspaniałe uczucie! Muszę przyznać, że to był najtrudniejszy rajd, w jakim kiedykolwiek jechałem. Dziękuję zespołowi za jego pracę, mieliśmy najmocniejszy i najszybszy samochód w całej stawce. Zespół wykonał fantastyczną pracę" - powiedział na mecie Rovanpera.

W WRC2 Kajetanowicz, który debiutował w Afryce, także pojechał doskonale. Szybko, ale rozsądnie, nie ryzykował tam, gdzie rywale wypadali z drogi i tracili szansę na dojechanie do mety. Wicemistrz świata w WRC3 z poprzedniego sezonu w Kenii o 19.08,2 wyprzedził drugiego Amerykanina Seana Johnstona (Citroen C3 Rally2). Dzięki pierwszemu w sezonie zwycięstwu "Kajto" objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej WRC2.

"To jest jak sen, z którego nie chcę się obudzić. To najtrudniejsza runda WRC i wygrana w niej jest czymś niesamowitym. Dziękuję całemu mojemu zespołowi, wykonali naprawdę dobrą pracę. To jest fantastyczne" - cieszył się na mecie Kajetanowicz, który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 9. pozycji. Polaka wyprzedzili tylko kierowcy dysponujący najnowszej generacji samochodami z napędem hybrydowym Rally1.

W klasyfikacji mistrzostw świata po 6 z 13 rund prowadzi Rovanpera mając 145 pkt. Drugi jest Neuville - 80 pkt, a trzeci ex aequo Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) i Katsuta - po 62 pkt. Tanak miał w Kenii awarię i do mety nie dojechał.

Na siódmej pozycji jest sklasyfikowany Sebastien Loeb - 35 pkt, zwycięzca pierwszej rundy mistrzostw świata Rajdu Monte Carlo, a na ósmej Sebastien Ogier - 34 pkt. Obaj francuscy mistrzowie nie startują już w pełnym cyklu, kontrakty podpisali ze swoimi zespołami tylko na kilka imprez. Promują nowe samochody z napędem hybrydowym.