Uniwersjada: Nowy termin zawodów w Chengdu

Inne
Uniwersjada: Nowy termin zawodów w Chengdu
fot. PAP
Uniwersjada: Nowy termin zawodów w Chengdu

Międzynarodowa Federacja Sportów Uniwersyteckich (FISU) podała nowy termin letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Impreza odbędzie się w dniach 28 lipca - 8 sierpnia 2023 roku.

FISU już dwukrotnie zmieniała termin tej imprezy. Pierwotnie planowano Uniwersjadę na lato 2021 roku, ale zmianę wymusiła decyzja o przełożeniu igrzysk olimpijskich w Tokio. W roku 2022 przeszkodą okazała się pandemia koronawirusa, która w Chinach miała co najmniej kilka dużych ognisk.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szachowy turniej kandydatów: Pierwsza porażka Jana-Krzysztofa Dudy

 

Szanghaj, Shenzhen i mniejsze miasta w ich rejonie objęto ścisłym lockdownem. Jeszcze przed komunikatem FISU, wydanym 6 maja, z tego powodu z imprezy wycofały się ekipy Nowej Zelandii, Kanady i Wielkiej Brytanii. Wówczas przekazano, że gospodarzem przyszłorocznej Uniwersjady będzie Chengdu. Nie podano jednak dokładnego terminu imprezy.

 

Początkowo gospodarzem w roku 2023 miał być Jekaterynburg. Rosyjskie miasto miało zorganizować imprezę od 8 do 19 sierpnia. Prawa to zostało odebrane przez władze FISU w odpowiedzi na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

 

FISU jednocześnie poinformowała, że ograniczenia wiekowe i zasady kwalifikacji dla sportowców planujących startować w Chengdu, w poprzednich odwołanych terminach, zostaną odpowiednio dostosowane, aby mogli oni wystąpić w roku 2023.

 

Nowy termin najbliższej Uniwersjady unika kolizji z mistrzostwami świata w lekkoatletyce w Budapeszcie (19-27 sierpnia) oraz mistrzostwami świata w pływaniu w Fukuoce, które mają się odbyć w lipcu 2023.

 

Chengdu po Pekinie (2001) i Shenzhen (2011) będzie trzecim chińskim miastem, które zorganizuje letnią Uniwersjadę.

 

Zimowe studenckie igrzyska w 2023 zaplanowano w Lake Placid, a w 2025 roku gospodarzem będzie Turyn.

 

Letnią Uniwersjadę 2025 zorganizuje niemieckie Zagłębie Ruhry z główną bazą Merkur Spiel-Arena w Duesseldorfie. Oczekuje się, że gospodarz zawodów na rok 2027 zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

SM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie