Szachowy turniej kandydatów: Kolejna porażka i ostatnie miejsce Jana-Krzysztofa Dudy

Inne
Szachowy turniej kandydatów: Kolejna porażka i ostatnie miejsce Jana-Krzysztofa Dudy
fot. Materiały prasowe
Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Chińczykiem Dingiem Lirenem w dziewiątej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie.

Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Chińczykiem Dingiem Lirenem w dziewiątej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie. To trzecia, a druga z rzędu, porażka Polaka w tej imprezie. Na prowadzeniu pozostaje Jan Niepomniaszczi (FIDE) - 6,5 pkt.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szachowy turniej pretendentów: Jan-Krzysztof Duda wśród uczestników. Kto startuje?

 

Partia debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z pięć lat starszym najlepszym szachistą Chin i wiceliderem światowej listy była najdłuższa w poniedziałkowej serii. Zakończyła się po blisko sześciu godzinach i 61 posunięciach. Kluczowy błąd, w równej do tego momentu pozycji, Polak popełnił tuż przed pierwszą kontrolą czasu. Potem długo walczył o remis, ale rywal nie wypuścił szansy.

 

Wcześniej obydwaj cztery razy spotykali się w partiach klasycznych. Raz wygrał Chińczyk, a trzy pojedynki, w tym ten w drugiej rundzie w Madrycie, zakończyły się remisem.

 

W najwcześniej zakończonej poniedziałkowej partii grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi zremisował czarnymi z wiceliderem Fabiano Caruaną. Amerykaninem był bliższy zwycięstwa, ale nie znalazł prowadzącej do niego kontynuacji. Dzięki temu Rosjanin utrzymał przewagą punktu nad poniedziałkowym rywalem.

 

W pojedynku dwóch innych debiutantów w turnieju reprezentant Francji Alireza Firouzja pokonał Węgra Richarda Rapporta, odnosząc pierwsze zwycięstwo w turnieju. Z podobnego sukcesu cieszył się także Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu, który okazał się lepszy od Amerykanina Hikaru Nakamury.

 

W tej sytuacji Duda (sześć remisów, trzy porażki) spadł na ostatnie miejsce w klasyfikacji i w stolicy Hiszpanii pozostaje jedynym uczestnikiem bez zwycięstwa.

 

Wtorek będzie trzecim dniem przerwy w turnieju. W środę w 10. rundzie Polak zmierzy się białymi z wiceliderem Caruaną.

 

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Ostatni dzień przerwy zaplanowano na sobotę 2 lipca.

 

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie