Szachowy turniej kandydatek: Nowy regulamin

Inne
Szachowy turniej kandydatek: Nowy regulamin
fot. PAP

Rada Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) zatwierdziła nowy regulamin turnieju kandydatek, przyjmując system pucharowy. Wystąpi w nim osiem zawodniczek, a najlepsza latem 2023 zagra o tytuł mistrzyni świata - poinformowała w środę federacja.

W turnieju, który odbędzie się w latach 2022 i 2023, weźmie udział osiem szachistek. Pierwsze dwa etapy play-offów rozegrane zostaną w formacie czterech meczów i ewentualnego tie-breaka. Finał będzie składał się z sześciu gier. Całkowita pula nagród wyniesie rekordowe 250 tysięcy euro.

 

Zobacz także: Wielki sukces szachowego turnieju Superbet Rapid & Blitz Warsaw

 

Organizatorzy podzieli uczestniczki na dwie grupy, w zależności od rankingu. Pierwszy etap imprezy, składający się z ćwierćfinałów i półfinałów, odbędzie się w październiku oraz listopadzie i potrwa dwa tygodnie. Dokładne lokalizacje i szczegółowy terminarz FIDE ogłosi w lipcu. Kilka miast wyraziło już duże zainteresowanie goszczeniem szachowych kandydatek.

 

Druga, finałowa rywalizacja została zaplanowana na pierwszy kwartał 2023 roku. Składać się będzie z sześciu rund pomiędzy dwoma najlepszymi zawodniczkami turnieju kandydatek.

 

Zwyciężczyni meczu finałowego zostanie pretendentką do rywalizacji o tytuł mistrzyni świata, którego posiadaczką jest Chinka Ju Wenjun. Ta batalia odbędzie się latem 2023 roku.

 

Najwyżej klasyfikowaną zawodniczką w rankingu FIDE spośród zgłoszonej ósemki jest rosyjska arcymistrzyni Aleksandra Goriaczkina, która w tym zestawieniu jest druga (2599).

 

Podział na grupy:

 

pula A
Humpy Koneru (Indie) – Anna Muzyczuk (Ukraina)
Lei Tingjie (Chiny) – Marija Muzyczuk (Ukraina)

 

pula B
Aleksandra Goriaczkina (Rosja) – Aleksandra Kosteniuk (FIDE)
Kateryna Łahno (Rosja) – Tan Zhongyi (Chiny).

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie