Szósta porażka z rzędu! Słaby występ polskich siatkarek na pożegnanie z Ligą Narodów

Polskie siatkarki przegrały osiem meczów w VNL 2022.

W swym ostatnim meczu w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek Polska przegrała z Bułgarią 1:3. Po wygranym pierwszym secie, biało-czerwone oddały inicjatywę rywalkom. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego już wcześniej straciły szansę na awans do turnieju finałowego. Zmagania w VNL 2022 zakończyły z bilansem cztery zwycięstwa i osiem porażek. Po udanym otwarciu, forma leciała w dół – Polki przegrały sześć meczów z rzędu.

Polki straciły szansę na awans, a trener Stefano Lavarini w ostatnim meczu posłał w bój nieco inny skład, niż w poprzednich spotkaniach. W wyjściowym zestawieniu zabrakło m.in. Joanny Wołosz, którą zastąpiła Alicja Grabka. Polki dobrze rozpoczęły starcie z Bułgarkami. Na przerwie technicznej miały trzy oczka zaliczki (12:9), choć mankamentem w ich grze były błędy w polu zagrywki. W końcówce Bułgarki odrobiły straty – gdy skutecznym atakiem popisała się Silvana Chausheva, było 20:20. Atak Martyny Czyrniańskiej, błąd rywalek i punktowy blok pozwoliły odbudować przewagę (23:20). Skuteczne ataki Agnieszki Kąkolewskiej i Czyrniańskiej rozstrzygnęły seta na korzyść Polek (25:22). Mocną bronią biało-czerwonych był w tej partii punktowy blok (5–0).

W drugiej odsłonie szybko przewagę uzyskała reprezentacja Bułgarii. Po ataku Chaushevej Polki miały pięć oczek straty na przerwie (7:12) i utrzymywały ją w dalszej części seta. Przy stanie 12:17 trener Polek poprosił o czas. Po nim skutecznie zaatakowała Czyrniańska i nastąpiła katastrofa. Polki przegrały... osiem kolejnych akcji. Fatalna seria rozpoczęła się od dwóch błędów własnych, po asie serwisowy Miroslavy Paskovej różnica wynosiła już dziesięć oczek (13:23), a w ostatniej akcji seta skutecznie zaatakowała Maria Yordanova (13:25).

Na początku trzeciej partii nadal przewagę miały Bułgarki (6:9), a grę Polek trzymała skutecznymi atakami Różański. Biało-czerwone jeszcze w środkowej części seta próbowały nawiązać walkę (12:14), końcówka była już jednak jednostronna. Lista siatkarskich grzechów polskiej ekipy była długa: błędy własne, problemy z przyjęciem, słaba skuteczność w ataku... Rywalki wykorzystały to bezwzględnie i pewnie zmierzały po wygraną. Przypieczętował ją skuteczny atak Yordanovej (17:25).

Set numer cztery nie odmienił losów tego spotkania. Początkowo przewagę miały siatkarki z Bułgarii, w środkowej części seta Polki odrobiły straty (15:15). Końcówka i tym razem należała do Bułgarek. Seria trzech skutecznych ataków pozwoliła im odbudować przewagę (17:20). To był kluczowy moment tej części meczu. Bułgarskie siatkarki nie oddały już przewagi. Mira Todorova wywalczyła piłkę meczową (19:24), Polki obroniły się w trzech akcjach, ale przestrzelona zagrywka przyniosła bułgarskiej ekipie brakujący punkt (22:25).

Po meczu nastąpił wybuch radości w reprezentacji Bułgarii. Zwycięstwo nad Polską zagwarantowało tej drużynie utrzymanie w Lidze Narodów.

Najwięcej punktów: Olivia Różański (19), Aleksandra Gryka (10) – Polska; Maria Yordanova (22), Nasya Dimitrova (15), Silvana Chausheva (11) – Bułgaria.

Polki zakończyły występy z bilansem czterech zwycięstw i ośmiu porażek. Drużyna trenera Stefano Lavariniego udanie rozpoczęła zmagania w Lidze Narodów 2022. Na turnieju w amerykańskim Shreveport-Bossier City (1–5 czerwca) odniosły trzy zwycięstwa (3:1 z Kanadą, 3:0 z Koreą Południową, 3:2 z Niemcami) i poniosły jedną porażkę (0:3 z Brazylią). Drugi turniej, który rozegrano w Quezon City na Filipinach (14–19 czerwca) nie był już tak udany. Polki przegrały trzy spotkania (0:3 z Japonią, 0:3 z USA, 2:3 z Belgią), wygrywając tylko jedno (3:2 z Tajlandią). Podczas turnieju w Sofii przegrały wszystkie cztery starcia – 1:3 z Włochami, 1:3 z Chinami, 2:3 z Dominikaną i na koniec 1:3 z Bułgarią.

Decydujące mecze VNL 2022 siatkarek zostaną rozegrane w dniach 13–17 lipca w Ankarze. W turnieju finałowym wystąpi osiem drużyn (siedem najlepszych w tabeli + gospodarz).