2:3 z Iranem na inaugurację turnieju w Gdańsku! Zaskakująca porażka polskich siatkarzy

Polscy siatkarze przegrali z Iranem w meczu VNL 2022 w Ergo Arenie.

W swym pierwszym spotkaniu na turnieju Ligi Narodów w Gdańsku Polska przegrała z Iranem 2:3. Polacy zdołali doprowadzić do tie-breaka, wygrywając emocjonującą czwartą partię; w decydującym secie zdecydowanie jednak ulegli rywalom. To druga porażka polskich siatkarzy w dziewiątej grze VNL 2022. Mecz był debiutem Nikoli Grbicia przed polską publicznością w roli selekcjonera biało-czerwonych.

W premierowej odsłonie Polacy szybko zbudowali przewagę (10:6, 12:8) i utrzymywali ją na przestrzeni seta. Po asie serwisowym Marcina Janusza było 18:13, później punktową zagrywkę dołożył jeszcze Bartosz Kurek (22:16). Dwa ostatnie punkty zdobył dla biało-czerwonych Aleksander Śliwka, który najpierw obił blok rywali (24:20), a później zaatakował po bloku (25:21). Polacy w tej partii dobrze prezentowali się w przyjęciu, byli skuteczni w ataku. Mankamentem były błędy własne, zwłaszcza sześć zepsutych zagrywek.

Drugą partię lepiej rozpoczęli Irańczycy – po asie serwisowym Amirhosseina Esfandiara było 3:7. Polacy szybko odrobili straty. Efektowny blok Mateusza Bieńka i as Śliwki w kolejnej akcji dały wyrównanie na 9:9. W środkowej części seta znów jednak inicjatywę przejęli siatkarze z Iranu (10:14, 11:17). Prezentowali się zdecydowanie lepiej niż w pierwszej odsłonie, a biało-czerwoni mieli słabsze przyjęcie i nerwowo grali w ataku. W końcówce odrobili jednak straty, gdy kapitalną serią w polu zagrywki popisał się Bieniek – zaserwował trzy asy (21:21), a jeden punkt z przechodzącej piłki dołożył Jakub Kochanowski. Końcówka należała jednak do Persów. W ostatniej akcji Bartosz Bednorz zaserwował w siatkę (23:25).

Set numer trzy to efektowny początek biało-czerwonych (5:1, 10:4). Na przerwie technicznej mieli siedem oczek zaliczki (12:5), później jednak nastąpiło załamanie. Zaczęło się od serii dobrych zagrywek Milada Ebadipoura, po których Iran złapał punktowy kontakt (13:12). Ta seria poderwała Irańczyków do walki i przejęli inicjatywę. W końcówce odskoczyli na kilka oczek (19:22), a zadanie ułatwiały im błędy własne po stronie biało-czerwonych. Esfandiar wywalczył piłkę setową, a Amin Esmaeilnezhad mocnym atakiem ustalił wynik tej części meczu na 22:25.

Początek czwartej odsłony to wyrównana walka obu ekip, szybko jednak przewagę zaczęli budować Irańczycy. Po punktowym bloku mieli trzy oczka zaliczki na przerwie (9:12). Gospodarze próbowali odrobić straty, rywale długo utrzymywali jednak przewagę (13:17). Polacy złapali kontakt po efektownym bloku (17:18), ale później znów popis w polu zagrywki dał świetnie dysponowany w tym meczu Ebadipour (17:21). Irańczycy byli już o krok od wygranej, ale w końcówce biało-czerwoni znów zerwali się do walki. Dwoma asami serwisowymi popisał się rezerwowy Tomasz Fornal (24:23). Seta zwieńczyła gra na przewagi, którą rozstrzygnęły dwa punktowe bloki Bieńka (27:25).

W tie-breaku przewagę uzyskali siatkarze z Iranu, którzy po asie serwisowym Amina Esmaeilnezhada prowadzili 2:6 i kontynuowali punktową serię. Gdy Amin popisał się kolejnym asem było 2:10... Jeszcze jeden as i różnica wynosiła dziesięć oczek (2:12). Zepsuta zagrywka gospodarzy dała rywalom piłkę meczową (5:14), a brakujący punkt wywalczył Ebadipour, obijając polski blok (7:15).

Skrót meczu Polska - Iran:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (23), Bartosz Bednorz (17), Mateusz Bieniek (17), Aleksander Śliwka (10) – Polska; Amirhosejn Esfandijar (21), Milad Ebadipour (18), Amin Esmaeilnezhad (18) – Iran. Polacy zdobyli więcej punktów w ataku, blokiem (12–5) i zagrywką (10–9), ale popełnili aż 41 błędów własnych (rywale prawie dwa razy mniej – 22).

We pierwszym meczu turnieju VNL 2022 w Ergo Arenie Włosi pokonali Bułgarię 3:0. W kolejnych spotkaniach reprezentacja Polski zmierzy się w czwartek z Chinami, w sobotę z Holandią, a w niedzielę, ze Słowenią. W dziewięciu dotychczas rozegranych meczach biało-czerwoni odnieśli siedem zwycięstw i ponieśli dwie porażki. Zajmują drugie miejsce w tabeli Ligi Narodów.

Polska – Iran 2:3 (25:21, 23:25, 22:25, 27:25, 7:15)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka, Bartosz Kurek, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Jan Firlej, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Karol Kłos, Karol Butryn, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (libero). Trener: Nikola Grbić.
Iran: Mahdi Jelveh Ghaziani, Milad Ebadipour, Amir Hossein Toukhteh, Amin Esmaeilnezhad, Mohammad Taher Vadi, Amirhosejn Esfandijar – Mohammadreza Hazratpour (libero) oraz Fazel Pazhooman, Bardia Saadat, Amir Reza Sarlak, Ehsan Daneshdoust, Morteza Sharifi. Trener: Behrouz Ataei.

Sędziowie: Denny Cespedes (Dominikana), Nicholas Heckford (Anglia).