As za asem! Polscy siatkarze wygrali z Chinami w meczu Ligi Narodów

Polska pokonała Chiny 3:0 w meczu Ligi Narodów 2022.

Polscy siatkarze wygrali w Gdańsku z Chinami 3:0 w drugim meczu trzeciego turnieju Ligi Narodów. Ich mocną bronią była w tej konfrontacji zagrywka. W dziesiątym spotkaniu VNL 2022 podopieczni trenera Nikoli Grbicia odnieśli ósme zwycięstwo; już wcześniej zapewnili sobie udział w turnieju finałowym.

Polscy siatkarze słabo rozpoczęli starcie z reprezentacją Chin. Na przerwie technicznej przegrywali 6:12, a cztery z tych sześciu punktów przyniosły im błędy rywali. Polacy ruszyli do odrabiania strat – skuteczny atak i dwa asy serwisowe Tomasza Fornala zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (12:14). Skuteczni w ataku Chińczycy znów jednak odskoczyli (12:16, 15:20). Gdy asa zaserwował Binglong Zhang, było już 16:22. Sytuacja wyglądała fatalnie, rywale mieli piłkę setową przy stanie 21:24, ale biało-czerwoni zdołali odwrócić losy tej partii. Bohaterem końcówki był Fornal, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a później powędrował w pole zagrywki i zaserwował trzy asy! Brakujący punkt przyniósł autowy atak przeciwników (24:26).

Druga odsłona nie miała już takiej dramaturgii. Gospodarze szybko uzyskali przewagę, którą utrzymywali do końca seta. Znów główną rolę odegrała dyspozycja polskich siatkarzy w polu serwisowym – dwa asy zaserwował Jakub Kochanowski (10:6). Rywale nie byli w stanie odrobić strat (17:12, 20:15). Seta efektownie, bo dwiema punktowymi zagrywkami zwieńczył Mateusz Bieniek (25:16).

Początek trzeciego seta to wyrównana walka obu ekip (10:10). W środkowej części tej odsłony przewagę uzyskali biało-czerwoni (14:11, 17:13). W końcówce serią dobrych zagrywek popisał się Kochanowski i Polacy prowadzili 22:16. As Łukasza Kaczmarka dał piłkę meczową (24:17), a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Fornal (25:18).

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (20), Łukasz Kaczmarek (10) – Polska; Zhang Jingyin (10) – Chiny. Zagrywka była elementem, który wyraźnie robił różnicę w tej konfrontacji, Polacy seryjnie punktowali z pola serwisowego (12–2), a w wielu innych przypadkach sprawili przyjmującym rywali sporo kłopotów.

W kolejnych spotkaniach polscy siatkarze zmierzą się z Holandią (sobota, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport), a na zakończenie turnieju ze Słowenią (niedziela, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Chiny 3:0 (26:24, 25:16, 25:18)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal, Jan Firlej – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Janusz, Karol Butryn, Mateusz Bieniek. Trener: Nikola Grbić.
Chiny: Yuantai Yu, Yaochen Yu, Zhengyang Jiang, Shikun Peng, Guanhua Zhang, Jingyin Zhang – Yiming Yang (libero) oraz Binglong Zhang, Dangyi Yuan. Trener: Wu Sheng.