Pechowy czwarty set! Polscy siatkarze przegrali z Bułgarią

W drugim meczu rozgrywanych w Gruzji mistrzostw Europy U–18 siatkarzy reprezentacja Polski przegrała z Bułgarią 1:3. Polacy w pierwszym meczu pokonali w sobotę reprezentację Gruzji 3:1.

Polacy zaczęli turniej w Tbilisi od pokonania Grecji, ale kolejny rywal był już silniejszy. Bułgarzy to piąta drużyna ubiegłorocznych ME U–17, a poza tym dysponują bardzo dobrymi warunkami i byli też silniejsi fizycznie od polskich siatkarzy. W pierwszym secie byli zdecydowanie lepsi w trzech elementach: zagrywce, przyjęciu i ataku. W tym ostatnim mieli aż 75% skuteczność, przy tylko 40% naszych graczy. Od początku uzyskali przewagę i zdecydowanie wygrali (15:25).

W drugim secie sytuacja się odwróciła. Polacy zaczęli jednak grać lepiej, a Stanisław Chaciński był nie do zatrzymania przez rywali. Po serii jego serwisów biało-czerwoni uzyskali przewagę, która ciągle rosła. Kiedy spadła do siedmiu punktów (18:11), trener Maciej Bartodziejski poprosił o czas. Przerwa pomogła, bo jego podopieczni zrobili przejście i dominowali już wyraźnie, wygrywając 25:14.

Trzeci set był bez historii. Bułgarzy szybko odskoczyli na kilka punktów i grając na luzie utrzymywali bezpieczną przewagę. Polacy męczyli się w ataku - aż sześciokrotnie zostali zablokowani. W końcówce trener wpuścił na boisko zmienników, pozwalając odetchnąć Chacińskiemu. Było kilka kontrowersji sędziowskich, niestety większość na niekorzyść naszej drużyny.

Polska reprezentacja była blisko doprowadzenie do tie-breaka, bo w czwartej partii grała lepiej od Bułgarów. Po pojedynczym bloku Bartłomieja Potrykusa na Kristianie Titrijskim było już 17:12. Niestety, rywale lepiej serwowali, a mecz rozstrzygnął się po serii Georgi Baczwarowa, gdy z 21:19 zrobiło się 21:23. Polacy przegrali czwartego seta 23:25 i cały mecz 1:3.

Najwięcej punktów: Stanisław Chaciński (17), Szymon Patecki (10), Bartłomiej Potrykus (10) – Polska; Aleksandar Kandev (16), Kristian Titriyski (15) – Bułgaria.

W kolejnym meczu turnieju Polska zmierzy się z Niemcami. Spotkanie zostanie rozegrane w poniedziałek o godzinie 15.30.

Polska – Bułgaria 1:3 (15:25, 25:14, 18:25, 23:25)

Polska: Mateusz Szpernalowski, Bartłomiej Potrykus, Wiktor Gołębiowski, Szymon Patecki, Stanisław Chaciński, Jakub Nowak – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Artur Becker, Igor Rybak, Jakub Kubacki (libero), Mateusz Jańczyk.