Liga Konferencji: Lechia Gdańsk pewnie awansowała. W kolejnej rundzie zmierzy się z 32-krotnym mistrzem Austrii

Lechia Gdańsk awansowała do 2. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy po zwycięskim dwumeczu z macedońską drużyną Akademiją Pandev. Po triumfie 4:1 w Gdańsku, Lechia po zdecydowanie bardziej wyrównanym spotkaniu wygrała w Macedonii 2:1. Lechia Gdańsk w kolejnej rundzie zmierzy się z Rapidem Wiedeń.

Po wysokim zwycięstwie na własnym stadionie Lechia nie musiała szczególnie obawiać się o losy awansu. Gdańszczanie na mecz do Macedonii udali się w roli zdecydowanych faworytów, lecz nie był to tak obfity w bramki spektakl, jak ten rozgrywany 7 lipca.

Macedończycy musieli odrabiać straty z pierwszego meczu, więc zgodnie z oczekiwaniami od razu ruszyli do ataków. W 13. minucie Velinovski powinien dać prowadzenie gospodarzom, ale świetnie w bramce Lechii interweniował niezawodny Dusan Kuciak.

Do 38. minuty to zawodnicy Akademiji stwarzali sobie więcej okazji, a Lechia miała problemy z budowaniem akcji ofensywnych. Wtedy to na strzał z dystansu zdecydował się Maciej Gajos, który nie dał szans bramkarzowi gospodarzy i Lechia wyszła na prowadzenie.

Tuż po zmianie stron, w 48. minucie Łukasz Zwoliński przejął piłkę przed polem karnym Akademiji, ale w sytuacji sam na sam uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć golkipera gospodarzy.

W 59. minucie Dimitar Mitrovski dość nieoczekiwanie dał wyrównanie gospodarzom. Zawodnicy Akademiji Pandev wykorzystali błąd w defensywie Lechii i doprowadzili do wyrównania.

W dalszym fragmencie spotkania nie działo się zbyt wiele. Piłkarze Lechii kontrolowali sytuację na boisku, a na potwierdzenie lepszej dyspozycji w tym spotkaniu, w 83. minucie podanie Flavio Paixao wykorzystał Rafał Pietrzak i po tej akcji rezerwowych Lechia zdobyła decydującą bramkę, wygrywając rewanżowe spotkanie z Akademiją Pandev 2:1.

Lechia w kolejnej rundzie zmierzy się z 32-krotnym mistrzem kraju, austriackim Rapidem Wiedeń.

Akademija Pandev - Lechia Gdańsk 1:2 (0:1)

Bramki: Mitrovski 59 - Gajos 38, Pietrzak 83

Akademija Pandev: Marko Alchevski – Tomislav Iliev, Dusan Jokovic (75. Vane Krstevski), Dime Dimov – Nikolche Sharkoski (60. Sase Tarziev), Goran Tomovski (60. Martin Gjorgievski), Ilija Donov (60. Dimitar Trajkov), Zoran Ivanovski - Ousman Marong, Dimitar Mitrovski, Kristijan Velinovski (76. Sasko Pandev)

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – David Stec, Kristers Tobers, Mario Maloca, Conrado – Maciej Gajos (65. Christian Clemens), Jarosław Kubicki, Jakub Kałuziński (81. Jan Biegański), Ilkay Durmus (78. Rafał Pietrzak) - Kacper Sezonienko (65. Bassekou Diabate), Łukasz Zwoliński (65. Flavio Paixao)