MŚ Eugene 2022. Karol Zalewski: Wszyscy nastawiają się na walkę w mikście o najwyższe laury

Inne

- Wszyscy nastawiają się na walkę w mikście o najwyższe laury, ale to ciężki kawałek chleba - powiedział Karol Zalewski, mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 m. Polacy powalczą o medal mistrzostw świata w Eugene w tej konkurencji już w piątek, pierwszego dnia zawodów.

Polska sztafeta mieszana rok temu zszokowała świat podczas igrzysk olimpijskich w Tokio i we wspaniałym stylu zdobyła złoty medal. W Eugene eliminacje i finał tej konkurencji odbędą się pierwszego dnia zawodów — w piątek. Polscy kibice eliminacje będą mogli śledzić o 20.45, a finał zaplanowano w nocy z piątku na sobotę czasu warszawskiego o 4.50.

 

- Mistrzostwa świata w USA są zdecydowanie inne. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że żyjemy w hotelach, a tutaj jest troszeczkę inaczej, bo mieszkamy w kampusie akademickim - w akademikach. Warunki są troszeczkę inne, ale nie możemy narzekać. Dziś przyszliśmy pierwszy raz na stadion, na którym będą rozgrywane całe mistrzostwa. Obiekt jest świetny, kolorowy. Fajnie, bo jest rano, a już temperatura jest dosyć wysoka. Myślę, że nie będziemy mogli narzekać na warunki pogodowe - powiedział w czwartek Zalewski.

 

Dodał, że złoty medal igrzysk w mikście tchnął nową energię w męską ekipę polskich czterystumetrowców.

 

- Do każdego biegu trzeba jednak podchodzić z pokorą i luźną głową. Każdy bieg jest inny, każde mistrzostwa są inne, każdy rok przygotowań jest inny. Gdy patrzymy na listy startowe, to znów jesteśmy gdzieś w tyle, ale myślę, że uda się zyskać na zmianach i na dystansie poprawić rekordy z tego sezonu. Może uda się wejść do finału w sztafecie męskiej - podkreślił.

 

Zupełnie inaczej i pewniej wypowiedział się o piątkowym starcie w mikście.

 

- Jeżeli chodzi o mikst, to chyba trenerzy i kibice, a także wszyscy nastawiają się, że będziemy walczyli w finale o najwyższe laury. Należy jednak nie zapominać, że to jest ciężki kawałek chleba - ocenił.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najszybszy biegacz Afryki nie dostał wizy i nie wystąpi w Eugene

 

Zalewski powiedział, że na pewno niezwykle mocni będą Amerykanie. Już rozkład minutowy mistrzostw pokazuje w jego ocenie, że ustawili program nieco pod siebie.

 

- Dlatego dali eliminacje i finał sztafety mieszanej 4x400 m jednego dnia. Patrząc na wyniki z mistrzostw USA, mieli świetne wyniki wśród pań i wśród panów. Mają na pewno chrapkę, aby świetnie zaprezentować się na mistrzostwach świata u siebie. Będą bardzo mocni i celują zapewne w worek medali - podkreślił mistrz olimpijski z Tokio.

 

Zapytany, czy Polacy mają pomysł jak "oszukać" Amerykanów stwierdził, że należy robić to, co należy.

 

- Musimy pokazać w sztafetach lepszego ducha zespołu. To jest naszym atutem, naszym plusem - dodał.

 

W USA wystąpi 45-osobowa ekipa biało-czerwonych. Mistrzostwa świata potrwają od 15 do 24 lipca.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie