British Open: Triumf Camerona Smitha. Adrian Meronk na 42. miejscu

Po świetnym finiszu Australijczyk Cameron Smith wygrał 150. edycję turnieju British Open. Polski golfista Adrian Meronk swój drugi wielkoszlemowy występ zakończył na dzielonym 42. miejscu.

Reprezentant kraju przed finałową niedzielą w szkockim St. Andrews był na dzielonej 48. pozycji. Ostatniego dnia na słynnym Old Course zaliczył świetną rundę - bardzo dobry początek, który przesunął go kilkanaście miejsc w górę tabeli, później nieco trudności na jedenastym dołku, ale ostatnia osiemnastka turnieju zwieńczona w 69 uderzeniach, czyli trzech poniżej par (normy pola). Dodając wcześniejsze rundy na 75, 68 i 70 Meronk łącznie zapisał rezultat -6.

Smith triumfował po rundach na 67, 64, 73 i ponownie 64 "strzałach" w finale. Suma -20 to rekord The Open na polu Old Course. Jedno uderzenie więcej miał Amerykanin Tiger Woods w 2000 roku, dwa więcej brytyjska legenda golfa - Nick Faldo w 1990.

Australijczyk odebrał Claret Jug, a poza punktami rankingowymi wywalczył 2,5 mln dolarów premii oraz niezwykle prestiżowy tytuł „Champion Golfer of the Year”.

Drugie miejsce zajął Cameron Young. Gracz z USA zapisał na karcie -19. Jedno uderzenie więcej wykonał Rory McIlroy, duma Irlandii Północnej.

Następna, 151. edycja The Open, odbędzie się za rok w Hoylake, na polu Royal Liverpool GC powstałym w 1869 roku.