MŚ Eugene 2022: Michał Rozmys dziesiąty w finale biegu na 1500 metrów

Michał Rozmys

Michał Rozmys, czasem 3.34,58, zajął 10. miejsce w finale biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Triumfował Brytyjczyk Jake Wightman - 3.29,23. Srebro zdobył Norweg Jakob Ingebrigtsen - 3.29,47, a brąz Hiszpan Mohamed Katir - 3.29,90.

Po zakończeniu kariery przez brązowego medalistę poprzednich MŚ Marcina Lewandowskiego to właśnie Rozmys jest obecnie najszybszym Polakiem na 1500 m. Rok temu zajął ósme miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale mistrzostw świata pobiegł pierwszy raz. Wynik 3.34,58 jest jego najlepszym w tym sezonie.

Faworytem był przede wszystkim Ingebrigsten. Mistrz olimpijski z Tokio długo prowadził, ale przed ostatnim wirażem wyprzedził go Wightman. Brytyjczyk utrzymał tempo i nie dał się dogonić na finiszu.

To największy w karierze sukces Wightmana. W dorobku miał brązowy medal mistrzostw Europy z 2018 roku. W ubiegłrocznych igrzyskach był 10.

Niespodzianką jest również trzecie miejsce pochodzącego z Maroka Katira. 24-latek w japońskich igrzyskach startował na 5000 m.

Po raz pierwszy w historii MŚ na podium biegu na 1500 m zabrakło zawodnika z Afryki.