Liga Narodów siatkarzy: Trudna przeprawa gospodarzy w ćwierćfinale

Włosi pokonali w ćwierćfinale VNL 2022 Holandię.

Siatkarze reprezentacji Włoch wygrali z Holandią 3:1 w rozegranym w Bolonii ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarzy. Mecz nie był wielkim widowiskiem. Holendrzy nie zdołali wykorzystać słabszych fragmentów gospodarzy, nie pomógł im słabiej dysponowany lider – Nimir Abdel-Aziz. W półfinale Italia zmierzy się ze zwycięzcą czwartkowej konfrontacji Francja – Japonia.

Włosi byli zdecydowanymi faworytami tego starcia, ale siatkarze reprezentacji Holandii od początku pierwszego seta toczyli z nimi wyrównaną walkę. Co prawda gospodarze uzyskali na początku przewagę, gdy dwoma asami serwisowymi popisał się Yuri Romano (8:5), ale Pomarańczowi szybko zniwelowali straty (10:10). Odrabiali je kilka razy na przestrzeni seta, a końcówka przyniosła niespodziankę. Holandia popisała się punktową serią od stanu 20:20 – skutecznymi atakami popisali się Fabian Plak, Thijs Ter Horst i Bennie Tuinstra, a później asa na wagę piłki setowej dołożył Plak. Włosi zdołali jeszcze odpowiedzieć skutecznym atakiem, ale w kolejnej akcji pogubili się po przebiciu rywali i przegrali 21:25.

Na początku drugiej odsłony włoscy siatkarze poprawili zagrywkę i po serii wygranych akcji prowadzili 7:3. Gdy Nimir Abdel-Aziz nie zdołał przedrzeć się przez blok rywali, gospodarze mieli pięć oczek zaliczki na przerwie technicznej (12:7). Wydawało się, że tym razem pewnie wygrają, ale Holendrzy ruszyli do odrabiania strat. Popisali się punktową serią – trzy skuteczne ataki + as Tuinstry – i złapali punktowy kontakt (20:19). Włosi zdołali jednak obronić przewagę. Trzy ostatnie punkty w tej partii podarowali im rywale po błędach własnych (25:22).

Set numer trzy tylko w początkowych fragmentach był wyrównany (7:7). Holendrzy zaczepili się jeszcze po asie Tuinstry (11:10), później jednak inicjatywę przejęli gospodarze. Byli skuteczniejsi w ataku, dobrze prezentowali się w polu serwisowym i uzyskali wyraźną przewagę. Dokończyli seta punktową serią – po autowym ataku Abdel-Aziza różnica wynosiła już dziesięć oczek (23:13). Gianluca Galassi wywalczył piłkę setową, a brakujący punkt dołożył zagrywką Daniele Lavia (25:13).

Holendrzy nie rezygnowali. Na początku czwartej partii uzyskali przewagę, gdy asem popisał się Gijs Jorna (3:4). Przed przerwą trzy oczka zaliczki uzyskali siatkarze Italii (12:9). Pomarańczowi złapali punktowy kontakt (13:12), a później wyrównali po punktowej zagrywce Tuinstry (18:18). Obie ekipy toczyły przez pewien czas wyrównaną walkę (21:21), ale kluczowe akcje wygrali Włosi. Skuteczny atak Ivana Zaytseva oznaczał piłkę meczową (24:21), a uderzenie Galassiego ze środka zamknęło rywalizację (25:22).

Skrót meczu Włochy - Holandia:

Najwięcej punktów: Yuri Romanò (16), Daniele Lavia (13), Alessandro Michieletto (12), Roberto Russo (12) – Włochy; Bennie Tuinstra (20), Nimir Abdel-Aziz (16) – Holandia. Włosi byli zdecydowanie lepsi w bloku (12–4), popełnili też mniej błędów od rywali (20–30).

W pierwszym środowym meczu ćwierćfinałowym, który rozpoczął turniej w Bolonii, siatkarze USA pokonali Brazylię 3:1. Dwa kolejne mecze tej fazy zostaną rozegrane w czwartek. Amerykanie czekają na zwycięzcę meczu Polska – Iran, a Włosi zmierzą się w półfinale z lepszym z pary Francja – Japonia.

Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani, Roberto Russo – Fabio Balaso (libero) oraz Mattia Bottolo, Gianluca Galassi, Ivan Zaytsev. Trener: Ferdinando De Giorgi.
Holandia: Wessel Keemink, Thijs Ter Horst, Fabian Plak, Bennie Tuinstra, Nimir Abdel-Aziz, Twan Wiltenburg – Robbert Andringa (libero) oraz Maarten Van Garderen, Stijn van Tilburg, Freek de Weijer, Gijs Jorna. Trener: Roberto Piazza.

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

2022-07-21: Francja – Japonia (czwartek, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-21: Polska – Iran (czwartek, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-23: półfinał I (sobota, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-23: półfinał II (sobota, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-24: mecz o 3. miejsce (niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-24: FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).