Liga Narodów siatkarzy: Francja ograła Japonię i zagra z Włochami w półfinale

Francja wygrała z Japonią w ćwierćfinale VNL 2022.

W trzecim ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarzy Francja wygrała z Japonią 3:0. Trójkolorowi zmierzą się w sobotnim półfinale z gospodarzem turnieju finałowego w Bolonii – reprezentacją Włoch.

Obie drużyny miały przed meczem sporo kłopotów. Kapitan reprezentacji Japonii Yuki Ishikawa z powodu kontuzji nie mógł zagrać i już przed meczem wrócił do kraju. Urazu doznał również czołowy siatkarz Trójkolorowych – Earvin N’Gapeth, który jednak znalazł się w kadrze meczowej i na chwilę pojawił się na placu.

Premierowa odsłona przyniosła wyrównaną walkę obu ekip. Przez dłuższy czas żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. Obie ekipy popełniały sporo błędów – Francuzi zbyt często mylili się w polu zagrywki. Dopiero przy stanie 18:15 Francja uzyskała trzy oczka przewagi, którą utrzymała przez pewien czas (21:18). Japończycy nie rezygnowali, popisali się punktową serią przy zagrywkach Taishi Onodery i uzyskali przewagę (21:23). Francuzi zdołali jednak odzyskać inicjatywę i wygrali rywalizację na przewagi. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Jean Patry (26:24).

Druga odsłona nie miała wielkiej historii. Francuzi szybko uzyskali wyraźną przewagę (10:6) i utrzymywali ją w dalszej części seta. Poprawili zagrywkę, wykorzystując kłopoty rywali w przyjęciu, skutecznie prezentowali się również w ataku i bloku. W końcówce kontrolowali sytuację, wygrywając pięć kolejnych akcji. Dwoma asami serwisowymi popisał się Antoine Brizard (24:15), a brakujący punkt dołożył skutecznym atakiem Trevor Clevenot (25:16).

Set numer trzy również toczył się pod dyktando Trójkolorowych. Co prawda siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni próbowali nawiązać walkę, złapali na moment punktowy kontakt (10:9), ale mistrzowie olimpijscy utrzymali koncentrację. W kilku sytuacjach zatrzymali blokiem Yuji Nishidę, utrzymali skuteczność w ataku i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Patry wywalczył piłkę meczową, a w kolejnej akcji punktowy blok Francuzów zakończył seta (25:20) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Jean Patry (19), Yacine Louati (10) – Francja; Yuji Nishida (8) – Japonia. Wyraźna przewaga Francuzów w ataku i bloku (8–3); w punktowych zagrywkach minimalnie lepsi Japończycy (3–4). Obie drużyny popełniły sporo błędów własnych (23–24).

Francja zmierzy się w półfinale z reprezentacją Włoch. W drugim sobotnim meczu półfinałowym Stany Zjednoczone zagrają ze zwycięzcą meczu Polska – Iran.

Francja – Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)

Francja: Barthélémy Chinenyeze, Jean Patry, Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot, Yacine Louati – Jenia Grebennikov (libero) oraz Earvin N’Gapeth, Quentin Jouffroy, Stephen Boyer. Trener: Andrea Giani.
Japonia: Yuji Nishida, Taishi Onodera, Tatsunori Otsuka, Akihiro Yamauchi, Kenta Takanashi, Masahiro Sekita – Tomohiro Yamamoto (libero) oraz Masaki Oya, Ran Takahashi, Kento Miyaura. Trener: Philippe Blain.

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

2022-07-21: Francja – Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)
2022-07-21: Polska – Iran (czwartek, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-23: półfinał I (sobota, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-23: półfinał II (sobota, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-24: mecz o 3. miejsce (niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-24: FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).