Amerykanie za mocni! Polscy siatkarze rozbici w półfinale Ligi Narodów

Polscy siatkarze przegrali w półfinale Ligi Narodów.

W pierwszym półfinale Ligi Narodów siatkarzy Polska przegrała w Bolonii ze Stanami Zjednoczonymi 0:3. Reprezentacja USA zagra w niedzielnym finale ze zwycięzcą meczu Włochy – Francja, a Polakom pozostała rywalizacja o 3. miejsce.

Polacy dobrze rozpoczęli premierową partię, po asie serwisowym Bartosza Kurka prowadzili 3:1. Gra szybko się wyrównała. Na przerwie technicznej biało-czerwoni mieli punkt zaliczki (12:11), ale po niej przegrali trzy kolejne akcje (12:14). Pojawiły się problemy z przyjęciem, siatkarze USA byli skuteczniejsi w ataku i kilka razy zatrzymali Polaków blokiem. Seta rozstrzygnęli po swej myśli Amerykanie, wygrywając kluczowe akcje od stanu 21:21. Skutecznie zaatakowali David Smith i Aaron Russell, a Torey DeFalco asem serwisowym wywalczył piłkę setową. Polscy siatkarze obronili się w następnej akcji, ale kolejny atak Russella wyjaśnił sprawę (22:25).

W drugiej odsłonie Polacy również uzyskali minimalną przewagę na przerwie (12:11), a po niej dołożyli jeszcze punkt blokiem. Wydawało się, że złapali właściwy rytm, odskoczyli rywalom na trzy oczka (18:15); później - po ataku Kurka - prowadzili jeszcze 19:16. Niestety, końcówka znów należała do Amerykanów, którzy błyskawicznie odrobili straty. Polakom nie pomogły dwie zepsute zagrywki, jedna z nich dała rywalom piłkę setową (22:24). Skutecznym atakiem odpowiedział Kurek, a w kolejnej akcji Polacy mieli w górze piłkę na wyrównanie, ale siatkarze USA zablokowali atak Semeniuka (23:25).

Początek trzeciego seta to dominacja ekipy Stanów Zjednoczonych. Amerykanie rozbijali Polaków zagrywką – asami popisali się DeFalco (3:8) i David Smith (4:10). Wypracowaną na początku przewagę powiększyli jeszcze w środkowej części, wykorzystując niemoc rywali. Po kolejnych asach DeFalco, różnica punktowa przekroczyła dziesięć oczek (10:21), a to nie był koniec pokazu możliwości ekipy USA w polu zagrywki, bo punkt w tym elemencie dołożył jeszcze Kyle Russell. Piłkę meczową wywalczył Jeffrey Jendryk (12:24), a zepsuta zagrywka Polaków zakończyła to jednostronne spotkanie (13:25).

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (11) – Polska; Torey DeFalco (13), David Smith (10) – USA. Polacy gorzej od rywali punktowali zagrywką (4–9), blokiem (2–6) i w ataku; popełnili też więcej błędów własnych.

Polska – USA 0:3 (22:25, 23:25, 13:25)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal, Karol Butryn, Bartosz Bednorz. Trener: Nikola Grbić.
USA: Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Kyle Ensing, Torey DeFalco, Micah Christenson, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz Kyle Russell. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja), Fabrice Collados (Francja).

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

2022-07-21: Francja – Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)
2022-07-21: Polska – Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)

2022-07-23: Polska – USA 0:3 (22:25, 23:25, 13:25)
2022-07-23: Włochy – Francja (sobota, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-24: mecz o 3. miejsce (niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-24: FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).