Trzy sety z Italią! Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal Ligi Narodów

W meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów 2022 polscy siatkarze wygrali w Bolonii z Włochami 3:0. To trzeci medal Polaków w krótkiej historii tych rozgrywek. W wielkim finale dojdzie do konfrontacji USA – Francja.

Obie ekipy do rywalizacji o brązowy medal VNL 2022 przystąpiły po zdecydowanych porażkach w półfinałowych starciach. Polacy ulegli 0:3 reprezentacji Stanów Zjednoczonych, a siatkarze Italii - również w trzech setach - ulegli Francuzom.

Początek spotkanie o trzecie miejsce przyniósł wyrównaną walkę obu ekip, ale jeszcze przed przerwą przewagę uzyskali Polacy. Po asie serwisowym Bartosza Kurka prowadzili 12:9. W środkowej części seta jeszcze powiększyli zaliczkę – po dwóch błędach siatkarzy Italii w ataku prowadzili 16:10. Włosi nadal popełniali błędy, a Polacy dobrze prezentowali się w polu zagrywki – Karol Butryn uczcił swoje wejście na boisko asem serwisowym (21:13). Przy takiej przewadze biało-czerwoni mogli kontrolować sytuację w końcówce. Zwycięstwo 25:16 przypieczętował asem serwisowym Kurek. Dobre przyjęcie, skuteczna zagrywka i błędy własne rywali były kluczem do zwycięstwa w tej partii.

Włosi udanie otworzyli drugą odsłonę (2:6). Biało-czerwoni próbowali odrobić straty i dopięli swego po asie Kurka (11:11). Od tego momentu gra się wyrównała i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. W polskiej ekipie dobrą zmianę dał Tomasz Fornal. W końcówce siatkarze Italii udane akcje przeplatali błędami serwisowymi. Kluczowe dla losów seta było pojawienie się Mateusza Bieńka w polu zagrywki. Środkowy najpierw popisał się asem, a po chwili posłał kolejną bombę na stronę rywali, a przechodzącą piłkę skończył Jakub Kochanowski (24:22). Brakujący punkt przyniósł atak Kurka po bloku rywali (25:23).

Na początku trzeciej odsłony oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip. Na przerwie technicznej Polacy mieli dwa oczka zaliczki po autowym ataku rywali (12:10). Włosi odrobili straty, wygrywając kapitalną, trwającą 39 sekund wymianę. Polacy znów odskoczyli po asie serwisowym Bieńka (16:13). Kolejnego asa dołożył Kochanowski (20:16), potwierdzając, że zagrywka była mocną bronią Polaków w tym meczu. Biało-czerwoni utrzymywali punktowy dystans, zmierzając po zwycięstwo. W końcówce jeszcze Kamil Semeniuk zaskoczył rywali zagrywką, a w kolejnej wymianie Włosi popełnili błąd na wagę piłki setowej. W ostatniej akcji meczu Semeniuk popisał się skutecznym atakiem (25:20).

Skrót meczu Polska - Włochy:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (13), Kamil Semeniuk (12), Mateusz Bieniek (10) – Polska; Daniele Lavia (14), Yuri Romanò (12) – Włochy. Dominacja polskich siatkarzy w polu zagrywki (10–1).

W tegorocznej edycji VNL Polacy wygrali dwanaście spotkań i ponieśli trzy porażki. Zajęli drugie miejsce w fazie zasadniczej, za reprezentacją Italii. Podczas turnieju finałowego pokonali w ćwierćfinale Iran 3:2, w półfinale ulegli Stanom Zjednoczonym 0:3, a na zakończenie ograli reprezentację gospodarzy. Brąz wywalczony w Bolonii to pierwszy medal zdobyty pod wodzą nowego trenera – Nikoli Grbicia.

Liga Narodów siatkarzy jest organizowana przez FIVB od 2018 roku, jako kontynuacja rozgrywanej w latach 1990–2017 Ligi Światowej. Polacy we wcześniejszych edycjach wywalczyli dwa krążki: w 2019 w Chicago brązowy medal, a na kolejnym turnieju finałowym w 2021 roku w Rimini – srebrny. W rozgrywkach Ligi Światowej polscy siatkarze w 2011 roku zdobyli brązowy, a w 2012 złoty medal.

Polska – Włochy 3:0 (25:16, 25:23, 25:20)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Karol Butryn, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.
Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli, Roberto Russo. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Denny Cespedes (Dominikana), Fabrice Collados (Francja).

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

2022-07-21: Francja – Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)
2022-07-21: Polska – Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)

2022-07-23: Polska – USA 0:3 (22:25, 23:25, 13:25)
2022-07-23: Włochy – Francja 0:3 (22:25, 20:25, 15:25)

2022-07-24: Polska – Włochy 3:0 (25:16, 25:23, 25:20) /mecz o 3. miejsce
2022-07-24: USA – Francja /FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).