Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej: Relacja i wyniki na żywo

Inne
Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej: Relacja i wyniki na żywo
fot. Materiały prasowe

W sobotę odbędzie się Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. To historyczne wydarzenie, ponieważ będzie zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi. Relacja na żywo z Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej na Polsatsport.pl.

Jadąc przez Śląsk, nie sposób przegapić tej informacji. Logo Diamentowej Ligi krzyczy do regionu z reklam, plakatów i billboardów. Nawet jeżeli część mieszkańców Śląska nie do końca orientuje się w lekkoatletyce, w tramwajach da się usłyszeć rozmowy o tym, że 6 sierpnia w "Kotle Czarownic" dzieje się coś ważnego. I rzeczywiście. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w ten weekend oficjalnie rozpocznie nowy etap w historii polskiej lekkoatletyki. Jako pierwszy mityng w naszym kraju dostał się do kalendarza najbardziej elitarnego cyklu w tej dyscyplinie sportu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dziesiątki gwiazd, wśród nich wielcy polscy mistrzowie rzutu młotem. Memoriał Kamili Skolimowskiej w Polsacie Sport

 

- Od lat powtarzałem znajomym, że kiedyś "Kama" będzie w elicie. Ale gdy to stało się prawdą, nawet jadąc teraz na Śląsk, kręciłem głową. To nie do wiary. To jak spełnienie naszych marzeń - uśmiechał się Piotr Lisek, który już cztery razy wygrywał w Memoriale Skolimowskiej.

 

- Dlatego od razu zaznaczę, że nie chcemy, aby memoriał o takim prestiżu był jednorazowym wydarzeniem. Pracujemy, aby zasłużyć na stałe miejsce w kalendarzu, bo prestiż Memoriału Skolimowskiej rośnie. Po co? Bo to dla Śląska olbrzymia promocja. Pokaże nas 155 stacji telewizyjnych. Inwestujemy w to, aby świat dowie-dział się o naszym regionie. Przyznam, że marzy mi się, aby stemplem na tym wszystkim był rekord świata, który mógłby tutaj paść. I to możliwe - przyznał Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

 

O tym, że tegoroczny memoriał będzie inny niż dotychczasowe, mówi wszystko - od zaangażowania komitetu organizacyjnego, przez rozmach przygotowań na Stadionie Śląskim, po nazwiska, jakie znalazły się na listach startowych. Przyjedzie tuzin mistrzów świata z Eugene, a w sumie kilkudziesięciu medalistów tej imprezy. Po raz pierwszy to gwiazdy lekkoatletyki aspirowały do udziału w tym mityngu, a nie wyrażały zgodę na przyjazd po wcześniejszym zaproszeniu organizatorów. Wszystko, dlatego że światowa elita poszczególnych konkurencji przez całe lato zbiera punkty do diamentowej klasyfikacji generalnej. Po 12 mityngach kwalifikacyjnych sumuje się ich dokonania i najlepszych zaprasza na wielki finał do Zurychu. Śląsk, który włączono do prestiżowej serii po ledwie czterech lat starań, znalazł się na równi m.in. z Rzymem, Paryżem, Lozanną czy Monako.

 

Ale o marce i jakości Memoriału Skolimowskiej w środowisku słyszano już wcześniej.

 

- Mówią, że to dobre miejsce, żeby się dobrze bawić. Więc po to tutaj przyjechałam - przyznała Shericka Jackson, od niedawna druga najszybsza sprinterka na 200 metrów w historii. Ale ani ona, ani pozostałe gwiazdy mityngu nie chcą głośno mówić o rekordach świata, których są blisko. Nawet Armand Duplantis, którego w piątek zapytano, czy ma już autorską "cieszynkę" na wypadek kolejnego wyśrubowania najlepszego wyniku. W Eugene, gdy skakał 6,21 m, wykonał salto. - Rekordy świata sprawiają, że nigdy nie wiesz, jak się zachowasz. To jest wyrzut emocji, którego nie da się kontrolować. Nie wiem, co zrobię, jeśli poprawię rekord następnym razem. Salto z Eugene było spektakularne! Ale takie reakcje są dowodem, jak dobrze mi jest w lekkoatletyce. Jak się tym cieszę, jak lubię trening, cały proces rozwoju. Nie chcę, aby ta motywacja kiedykolwiek ustała. To byłby koniec, chyba powie tak każdy zawodowy sportowiec - stwierdził Szwed.

 

Duplantis przyznał, że zdecydował się na występ w Polsce, bo wiosną oglądał mecz swojej reprezentacji w piłce nożnej i bardzo spodobał mu się obiekt. Chełstowski już jakiś czas temu wspominał, że pierwszym sygnałem motywującym do organizacji DL na Śląsku były słowa Johannesa Vettera. Niemiecki oszczepnik, który w 2020 roku uzyskał tu drugi wynik w historii konkurencji, miał powiedzieć na bankiecie po zawodach, iż "to skandal, że waszego mityngu nie ma jeszcze w elicie". Minęły dwa lata, żeby marzenia stały się prawdą. Szkoda tylko, że Vetter – którego dziadek urodził się w sąsiedztwie stadionu – akurat leczy kontuzję.

 

To jednak nie znaczy bynajmniej, że w sobotę zabraknie emocji.

 

- Takiej obsady nie miał jeszcze żaden mityng w Polsce - przyznał z dumą Piotr Ma-łachowski, dyrektor sportowy imprezy. I wymienia kolejne sławy, na czele z Duplantisem. - W sprintach mamy fantastyczne Jamajki, które podobnie jak Szwed polują na rekord świata. Mamy genialnego płotkarza Alisona Dos Santosa, kapitalne ukraińskie skoczkinie wzwyż, gigantów pchnięcia kulą i biegów średnich. A w tym wszystkim szerokie grono Polaków, z "Aniołkami" od 400 metrów, Piotrem Liskiem, Patrykiem Dobkiem, a ponad wszystko naszymi młociarzami. Mówię ponad wszystko, ponieważ nie zapominajmy, że młot właśnie uprawiała Kamila. I Diamentowa Liga to jedno, ale my tutaj wszystko robimy przede wszystkim dla pamięci o niej - zaznaczył Małachowski.

 

Organizatorzy mają nadzieję na rekord frekwencji memoriału. W 2018 roku na trybunach Śląskiego zasiadło ponad 40 tys. kibiców. Teraz na obiekcie zmieści się aż 50 tys. fanów, dla których wstęp w sobotę będzie wolny.

 

Program Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej:

 

13:30 Skok o tyczce mężczyzn (Piotr Lisek)

13:35 Rzut młotem kobiet i mężczyzn (Malwina Kopron, Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek)

13:40 60 m [olimpiady specjalne]

13:45 Pchnięcie kulą mężczyzn (Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)

13:49 800 m na wózkach wyścigowych

13:58 200 metrów kobiet w parach

14:06 1500 m na handbike'ach mężczyzn

14:21 100 m przez płotki kobiet #1 (Adrianna Sułek, Karolina Kołeczek, Klaudia Wojtunik, Pia Skrzyszowska, Marika Majewska)

14:26 Pchnięcie kulą mężczyzn

14:34 100 m przez płotki kobiet #2 (Klaudia Wojtunik, Pia Skrzyszowska, Marika Majewska)

14:43 100 m mężczyzn w parach

14:50 Trójskok mężczyzn

14:55 Pchnięcie kulą kobiet

15:00 100 m chłopców

15:10 100 m dziewcząt

15:23 Rzut oszczepem kobiet

15:33 100 m przez płotki kobiet – FINAŁ

15:45 400 metrów kobiet – bieg B (Małgorzata Hołub-Kowalik)

16:04 400 m przez płotki mężczyzn (Sebastian Urbanik)

16:09 Skok wzwyż kobiet

16:13 800 m kobiet (Adrianna Czapla, Aneta Lemiesz)

16:25 Skok w dal mężczyzn (Piotr Tarkowski)

16:28 100 m mężczyzn

16:37 3000 m kobiet (Beata Topka)

16:52 Rzut oszczepem mężczyzn (Marcin Krukowski)

16:56 400 m kobiet – bieg A (Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic)

17:06 400 m mężczyzn (Kajetan Duszyński)

17:16 800 m mężczyzn (Patryk Dobek, Mateusz Borkowski, Patryk Sieradzki)

17:28 200 m kobiet (Nikola Horowska)

17:38 1500 m kobiet (Eliza Megger, Sofia Ennaoui)

17:52 100 m kobiet

 

Relacja na żywo z Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej na Polsatsport.pl.

 

 

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie z nami relacji na żywo z Diamentowej Ligi w Chorzowie. Spokojnego wieczoru!

Znakomite zakończenie polskiego mitingu!

Shelly-Ann Fraser-Pryce wygrała bieg na 100 metrów, osiągając czas 10.66 sekundy. To najlepszy wynik w tym roku na świecie.

 

Patryk Dobek dobiegł na metę biegu na 800 metrów jako piąty. Polak wykręcił czas 1:46:31. Wygrał Emmaneul Korir. 

Kajetan Duszyński zajął dziewiąte miejsce w biegu mężczyzn na 400 metrów. Zwyciężył Michael Norman. 

Natalia Kaczmarek druga w biegu na 400 metrów kobiet. Pierwsza była Holenderka Femke Bol. 

Czas Kaczmarek to 49.86 sekundy, co oznacza, że jest pierwszą Polką od czasów Ireny Szewińskiej, która złamała granicę 50 sekund. 

Za nami pierwsza część rywalizacji w ramach Memoriału Kamili Skolimowskiej. Teraz natomiast rozpoczyna się miting Diamentowej Ligi. 

Zakończył się finał biegu na 100 metrów przez płotki kobiet. Najlepsza była Amerykanka Kendra Harrison. Polka Pia Skrzyszowska uzyskała czwarty czas.

Piotr Lisek ukończył konkurs skoku o tyczce na 4. miejscu. Wygrał Armand Duplantis (6.10 m). 

Polscy młociarze udowadniają klasę. W rywalizacji mężczyzn "Biało-Czerwoni" wywalczyli podwójne podium, a u kobiet na trzecim miejscu uplasowała się Malwina Kopron. Odległość 70,37 metra Polka osiągnęła już w pierwszej próbie. Później nie poprawiła tego wyniku. 

Paweł Fajdek wygrał konkurs rzutu młotem z rekordem Diamentowej Ligi. Na drugim miejscu uplasował się natomiast Wojciech Nowicki. 

Pia Skrzyszowska z rekordem życiowym w biegu na 100m. przez płotki kobiet - 12.58sek.!

Adrianna Sułek zajęła 6. miejsce, Karolina Kołeczek była 8. w biegu przez płotki na 100 metrów. Rekord mitingu ustanowiła Jasmine Camacho-Quinn z czasem 12,51sek.

Piotr Lisek pokonał wysokość 5,63m. w ostatniej próbie.

Malwina Kopron w trzeciej próbie wyrzuciła młot poza wskazany obszar.

Piotr Lisek drugi raz nie zdołał pokonać 5,63m.

Armand Duplantis pokonał pierwszą wysokość - 5,63m.

Paweł Fajdek kolejny raz z solidnym wynikiem - 80,76m.

Nowicki w swojej trzeciej próbie rzucił młotem na dystans 77,60.

Michał Haratyk pchnął natomiast na dystans 19,77m.

Konrad Bukowiecki pchnął kulą na dystans 19,03m.

Piotr Lisek nie zdołał pokonać wysokości 5,63m.

Malwina Kopron trafia w siatkę - próba nie będzie liczona.

Zachęcamy do poruszającego wywiadu Przemysława Iwańczyka z Marcinem Rosengartenem - dziennikarz, partnerem życiowym Kamili Skolimowskiej, a teraz menedżerem lekkoatletycznych gwiazd:

"Ja będę pomagać innym, a ty będziesz o mnie dbał". Kim była Kamila Skolimowska? - Polsat Sport

Pięciokrotny mistrz świata, Paweł Fajdek rzucił młotem 81,27m. i objął prowadzenie w swojej dyscyplinie.

Nowicki w swojej drugiej próbie rzucił młotem na dystans 77,91.

Wysokości konkurencji skoku o tyczce:

5.53

5.63

5.73

5.83

5.93

6.00

Malwina Kopron rzuciła młotem na dystans 70,37m.

Jako pierwszy z dwójki polskich "młociarzy" Wojciech Nowicki rzucił młotem na dystans 78,05m. Próba Pawła Fajdka nie będzie mierzona, Polak przestrzelił.

Swoją konkurencję rozpoczęli także "młociarze". Wśród nich Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

Jako pierwszy 5,53m. w skoku o tyczce pokonał Tomasz Lisek.

Skoczkowie o tyczce rozpoczęli rozgrzewkę. To oni rozpoczną swoją konkurencją Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Przed nami prezentacja uczestników memoriału.

Transmisja Diamentowej Ligi od godziny 16:00 w Polsacie Sport i Polsat Box Go.

Poniżej szczegółowy plan Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej:

Na godzinę 16:00 zaplanowano pierwsze konkurencje w ramach Diamentowej Ligi.

Lekki deszcz w Chorzowie, jednak pogoda z czasem ma być tylko i wyłącznie lepsza!

Z list startowych wynika, że polskiej publiczności zaprezentuje się ponad 40 medalistów niedawnych MŚ w Eugene. Wśród nich będziemy mogli podziwiać m.in. Armanda Duplantisa.

W maju międzynarodowa federacja (World Athletics) zdecydowała, że Chorzów zastąpi w kalendarzu DL Szanghaj.

Organizatorzy zaplanowali ceremonię otwarcia memoriału na godzinę 13:15.

Witamy w relacji na żywo z Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej.

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie