Nowe życie wioski olimpijskiej w Tokio. Wielka zmiana po zaledwie roku!

Inne
Nowe życie wioski olimpijskiej w Tokio. Wielka zmiana po zaledwie roku!
fot. PAP
Wioska olimpijska w Tokio

Rok po zakończeniu igrzysk w Tokio zrewitalizowana wioska olimpijska jest gotowa na przyjęcie nowych mieszkańców. Otrzymała nazwę Flaga Harum i stała się największym publiczno-prywatnym osiedlem mieszkaniowym w stolicy Japonii.

Setki robotników po zakończeniu we wrześniu 2021 paraolimpiady rozpoczęły prace na terenie wioski, przystosowując budynki do potrzeb mieszkańców: powstały sklepy, restauracje, placówki edukacyjne czy ośrodki pomocy społecznej dla starszych osób.

 

ZOBACZ TAKŻE: ME Monachium 2022: Karsten Warholm gotowy do obrony tytułu

 

Na wioskę olimpijską składało się 21 wieżowców-apartamentowców mających od 14 do 18 pięter, co umożliwiało pobyt nawet 18 tysięcy osób, w tym 11 tysięcy sportowców z całego świata. Podczas igrzysk, ze względu na przepisy bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19, przebywało tam mniej osób niż pierwotnie zakładano.

 

Teraz, po rewitalizacji obiektów i zmianie przeznaczenia niektórych z nich, na nowych mieszkańców czeka 4145 odnowionych apartamentów.Jest także węzeł transportu publicznego obejmujący nie tylko komunikację miejską, ale także system publicznego transportu rowerowego oraz port promowy.

 

Energia wodorowa, która była głównym paliwem w wiosce olimpijskiej, będzie nadal wykorzystywana, by zapewnić nowym lokatorom ciepło i oświetlenie.

 

Przesunięcie igrzysk o rok z powodu pandemii spowodowało, że organizatorzy musieli dojść do porozumienia z właścicielami apartamentów w wiosce olimpijskiej w sprawie rezygnacji z ich użytkowania. Mieszkania miały być bowiem dostępne po pierwotnie zaplanowanej na przełom sierpnia i września 2020 roku paraolimpiadzie.

 

W tym roku w stolicy Japonii oddano już do użytku publicznego trzy obiekty olimpijskie - poinformował portal insidethegames.biz. To: Sea Forest Waterway, na którym rywalizowano w kajakarstwie i wioślarstwie, Kasai Canoe Slalom Centre, czyli sztuczny tor dla kajakarek i kajakarzy górskich oraz Oi Hockey Stadium, na którym rozgrywano turnieje hokeja na trawie. Z centrów korzystają obecnie tokijczycy, przeprowadzane są zawody krajowe i międzynarodowe, a nawet szkolne.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie