ME w pływaniu: Kacper Stokowski szósty na 50 m st. grzbietowym

Kacper Stokowski był szósty na 50 m st. grzbietowym

W poniedziałek Polacy wystąpili tylko w dwóch finałach podczas mistrzostw Europy w pływaniu w Rzymie. Kacper Stokowski zajął szóste, a Tomasz Polewka ósme miejsce na 50 m stylem grzbietowym. Polska sztafeta mieszana w finale na 4x100 m stylem dowolnym była piąta.

Stokowski w finale na 50 m stylem grzbietowym przez dłuższy czas płynął równo z czołówką, jednak stracił siły w końcówce i ostatecznie uzyskał czas 24,99. Polewka z rezultatem 25,08 był ostatni. Złoto zdobył Grek Apostolos Christou z czasem 24,36, srebro Włoch Thomas Ceccon, a brąz Niemiec Ole Braunschweig.

We wtorek Polewka i Stokowski wezmą udział w eliminacjach na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

Polska sztafeta mieszana w składzie Karol Ostrowski, Kamil Sieradzki, Anna Dowgiert i Aleksandra Polańska uzyskała czas 3.25,73 w finale na dystansie 4x100 m stylem dowolnym i zajęła piąte miejsce. Złoto wywalczyli Francuzi z czasem 3.22,80, srebro Brytyjczycy, a brąz Szwedzi. Spory niedosyt mogą czuć Włosi, którzy bardzo długo utrzymywali się w pierwszej trójce, jednak na ostatniej zmianie spadli na czwarte miejsce.

Kolejne rekordy ustanowił osiemnastoletni Rumun David Popovici. Zdobył złoto na dystansie 200 m stylem dowolnym z czasem 1:42,97, co jest rekordem świata juniorów, a także rekordem Europy juniorów i rekordem mistrzostw Europy.

Finał na dystansie 1500 m stylem dowolnym zdominowały Włoszki - Simona Quadarella, która wcześniej była najlepsza na 800 m stylem dowolnym, zdobyła złoto, a Martina Caramignoli brąz. Srebro na 200 m żabką zdobyła inna reprezentantka gospodarzy - Martina Carraro.

Dwa medale w poniedziałek zdobyła Francuzka Marie Wattel - najpierw była druga w finale na 100 m stylem motylkowym, a później wywalczyła złoto wraz ze sztafetą mieszaną na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Dwa krążki zdobyła także Szwedka Louise Hansson, która była pierwsza na 100 m stylem motylkowym, a ze sztafetą uplasowała się na trzeciej pozycji.