Baaeed jest w Anglii większą gwiazdą niż Harry Kane

Inne
Baaeed jest w Anglii większą gwiazdą niż Harry Kane
fot. PAP
Baaeed jest w Anglii większą gwiazdą niż Harry Kane

Jest niepokonany w dziewięciu startach. W środę w Yorku ma szansę wygrać po raz dziesiąty. W Anglii, która kocha wyścigi konne, jest celebrytą i większą gwiazdą niż najlepsi sportowcy, w tym piłkarski idol Harry Kane. Ściga rekord słynnego Frankela, który zszedł z toru niepobity w czternastu wyścigach. Transmisja z Juddmonte International Stakes i innych prestiżowych gonitw, rozgrywanych tego dnia w Yorku w Polsacie Sport Extra.

Baaeed będzie wielkim faworytem prestiżowej gonitwy Juddmonte International Stakes G1 na dystansie 2000 m z pulą nagród milion funtów (transmisja w środę o 14.30 w Polsacie Sport Extra). Co ciekawe, na Służewiec trafił właśnie jego bliski krewny – pięcioletni Thibaan.

 

To będzie dla Baaeeda ważny test w nowych warunkach. Biegał dotąd 9 razy i 9 razy wygrał (w tym 5 razy gonitwy najwyższej kategorii G1), ale zawsze na dystansie 1600 m, a w środę w Yorku po raz pierwszy pobiegnie na 2000 m. To trochę tak, jakby lekkoatletyczny mistrz świata w biegu na 200 m przeszedł na dystans 400 m. W latach 70-tych legendarnej Irenie Szewińskiej udało się to z powodzeniem zrobić i prawdopodobnie uda się też Baaeedowi.


- Myślę, że on nie będzie miał żadnych problemów z wytrzymaniem dystansu 2000 m. Zawsze byłem przekonany, że z czasem on nawet będzie lepszy na dystansach powyżej 1600 m. Przyszedł czas, by tego spróbować. Jim Crowley może sobie spokojnie na nim siedzieć w dystansie i czekać co się stanie, a Baaeed na finiszu na pewno przyspieszy – powiedział jego trener William Haggas.

Tylko raz musiał walczyć do końca

Baaeed zarobił już na torach ponad 2 miliony funtów, ma bardzo wysoki rating (131 wg Racing Post). Dość późno zaczął swoją karierę wyścigową, nie biegał bowiem jako dwulatek, a w wieku trzech lat wyszedł do startu dopiero w czerwcu i wygrał mały wyścig na podrzędnym torze w Leicester i, co ciekawe, nie był nawet wtedy faworytem (notowania 6:1).


W kolejnych startach już zawsze był murowanym faworytem i nie zawodził. Jako trzylatek dwa razy wygrał na torze w Newmarket, a następnie w Goodwood (to był już poziom G3) z wielką przewagą od 4 do 7,5 długości nad rywalami i wtedy w Wielkiej Brytanii zaczęło być o nim głośno, kreowano go już wtedy na nową gwiazdę wyścigów.


5 września 2021 roku został wysłany do Paryża, gdzie na torze Longchamp łatwo wygrał prestiżowy wyścig milerski Prix du Moulin, bijąc jedną z gwiazd słynnej irlandzkiej stadniny Coolmore – Order of Australia. Baaeed w zasadzie jedyny raz w karierze musiał walczyć o zwycięstwo, gdy w październiku ubiegłego roku wygrał w Ascot Queen Elizabeth II Stakes G1. Pokonał wtedy dobrego Palace Piera o szyję.

Baaeed znów będzie bitym faworytem

W tym roku Baaeed triumfował w maju w Lockinge Stakes G1 w Newbury, a podczas Royal Ascot 2022 na otwarcie mityngu z wielką łatwością odjechał rywalom w Queen Anne Stakes G1. W swoim ostatnim starcie 27 lipca w Goodwood zwyciężył w jednym z najważniejszych wyścigów w Europie dla milerów – Sussex Stakes G1 (pula nagród milion funtów).


Dwa ostatnie wyścigi Baaeeda transmitowaliśmy dla państwa na antenach Polsatu Sport. W ostatnich siedmiu startach zawsze dosiadał go Jim Crowley, na stałe jeżdżący dla stadniny Shadwell, który w środę też na nim pojedzie w Yorku w Juddmonte International Stakes (567 tysięcy funtów za zwycięstwo).


W Yorku Baaeed ponownie jest bardzo mocnym faworytem, jacy rzadko zdarzają się w wielkich wyścigach, ale nie aż tak zdecydowanym jak podczas Royal Ascot i w Sussex Stakes, ze względu na to, że przechodzi na nowy, dłuższy dystans. Jego notowania wynosiły wówczas 1:6, czyli za jednego postawionego na niego funta dostawało się tylko o około 16 pensów więcej. Tym razem jest notowany 2:5, czyli za funta dostaniemy 1,4 funta jeśli wygra.

Cenne geny ze stadniny angielskiej królowej

Baaeed jest trenowany przez utytułowanego Williama Haggasa, zięcia legendarnego dżokeja Lestera Piggotta, który zmarł 29 maja tego roku w wieku 86 lat. Piggott wygrał w swojej karierze ponad 5300 gonitw, w tym aż 30 klasyków w Anglii, łącznie z rekordowymi dziewięcioma zwycięstwami w Epsom Derby.


Czteroletni obecnie Baaeed należy do rodziny zmarłego w ubiegłym roku szejka Hamdana al Maktouma (brat kontrowersyjnego i apodyktycznego władcy Dubaju szejka Mohammeda), który jest jego hodowcą. Jest synem angielskiego derbisty Sea The Starsa – podobnie jak słynny długodystansowiec Stradivarius, który trzy razy wygrał Ascot Gold Cup i polska derbistka z 2019 roku Nemezis.


Rodzina Maktoumów posiadanie tak znakomitego konia jak Baaeed w pewnym stopniu zawdzięcza angielskiej królowej. Jego prababkami są bowiem dwie znakomite klacze, wyhodowane przez Elżbietę II – Height of Fashion (championka dwulatek, matka angielskiego derbisty Nashwana), którą Hamdan kupił od królowej, a także Highclere, która w królewskich barwach wygrała klasyk 1000 Guineas w Newmarket, a we Francji Prix de Diane, czyli Oaks. Highclere była też druga za fenomenalną Dahlią w King George VI and Queen Elizabeth Stakes.

Robert Zieliński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie