Memoriał Wagnera 2022: Zwycięstwo siatkarzy Argentyny na inaugurację

W meczu inaugurującym Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2022 siatkarze reprezentacji Argentyny wygrali z Serbią 3:1. W turnieju rozgrywanym w Tauron Arenie Kraków rywalizują również Polska i Iran.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali Argentyńczycy (11:8, 18:13). W końcówce Serbowie próbowali odrobić straty i zmniejszyli różnicę punktową (22:20). Wówczas jednak błysnął Agustin Loser, który popisał się skutecznym atakiem, a po chwili asem serwisowym (24:20). W ostatniej akcji seta Bruno Lima wepchnął piłkę w boisko rywali (25:21). Argentyńczycy popełnili aż dwanaście błędów własnych, większość z nich w polu zagrywki, a jednak wygrali tę partię. Serbowie słabo prezentowali się w przyjęciu, co przekładało się na skuteczność w ataku.

Role odwróciły się w drugim secie. Na początku obie ekipy walczyły punkt za punkt (10:10), później inicjatywę przejęli reprezentanci Serbii. W końcówce mieli już wyraźną przewagę (16:22) i kontrolowali sytuację. Najpierw skutecznie zaatakował Uros Kovacevic, a po chwili punktowym blokiem zakończyli długą wymianę (18:24). Brakujący punkt przyniósł im błąd rywali, którzy pogubili się przy przechodzącej piłce (19:25).

Wydawało się, że w trzeciej partii siatkarze reprezentacji Serbii będą kontynuować dobrą grę i tak było, ale tylko do pewnego momentu (14:17). Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria pięciu akcji wygranych przez Argentynę od stanu 17:19 do 22:19. Z tych pięciu punktów aż trzy dały rywalom błędy Serbów, do tego doszedł punktowy blok oraz as serwisowy, którym popisał się Facundo Conte. Serbscy siatkarze jeszcze zerwali się do walki, ale Argentyńczycy utrzymali przewagę. Skuteczny atak Joaquina Gallego dał im piłkę setową, a po chwili Pablo Koukartsev popisał się asem serwisowym (25:22).

Set numer cztery również rozstrzygnęli po swej myśli siatkarze z Argentyny. W końcówce uzyskali wyraźną zaliczkę (20:15), a rywale z akcji na akcję wydawali się coraz bardziej zrezygnowani. Nie mieli pomysły na odrobienie strat. Efektowny blok dał podopiecznym trenera Marcelo Mendeza piłkę meczową, a spotkanie zamknął skutecznym atakiem Ezequiel Palacios (25:18).