ME Monachium 2022: Pia Skrzyszowska ze złotym medalem w biegu na 100 metrów przez płotki

Pia Skrzyszowska

Pia Skrzyszowska zdobyła złoty medal w biegu na 100 metrów przez płotki podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy 2022 w Monachium. Polka uzyskała czas 12.53, gorszy jedynie o 0,02 sekundy od jej rekordu życiowego. Na drugiej pozycji uplasowała się Luca Kozak z Węgier, a brąz wywalczyła Ditaji Kambundji ze Szwajcarii. To 12. medal, w tym trzeci złoty, polskich lekkoatletów podczas zawodów w Monachium.

W finale startująca z szóstego toru Skrzyszowska szybko pozostawiła za sobą wszystkie rywalki i pewnie pobiegła po złoto. Na drugiej pozycji uplasowała się Luca Kozak z Węgier, a brąz wywalczyła Ditaji Kambundji ze Szwajcarii.

Skrzyszowska awansowała do finału biegu jako jedyna Polka. Klaudia Wojtunik i Klaudia Siciarz odpadły w półfinale.

Siciarz uzyskała wynik 13,00 i była czwarta w pierwszym biegu półfinałowym. Skrzyszowska czasem 12,66 wygrała drugą serię i zagwarantowała sobie udział w finale. Wojtunik była czwarta w trzecim biegu, w którym osiągnęła najlepszy rezultat w sezonie - 13,03.

Skrzyszowska zajęła drugie miejsce w półfinale, Siciarz była dziesiąta, a Wojtunik została sklasyfikowana na 11. pozycji. Do finału awansowało osiem zawodniczek: po dwie z trzech biegów półfinałowych oraz dwie z najlepszymi czasami spoza czołowych "dwójek".

W finale Skrzyszowska uzyskała wynik 12,53, gorszy jedynie o 0,02 sekundy od jej rekordu życiowego. Kozak ustanowiła rekord Węgier - 12,69, natomiast rezultat Kambundji to 12,74. Tuż za podium znalazł się Holenderka Nadine Visser.

To 12. medal, w tym trzeci złoty, polskich lekkoatletów podczas zawodów w Monachium.