ME U–19 siatkarek 2022: Efektowne zwycięstwo reprezentacji Polski na inaugurację

Polska pokonała Grecję 3:0 w pierwszym meczu grupy I mistrzostw Europy U–19 siatkarek, które rozgrywane są w Skopje, w stolicy Macedonii Północnej. W niedzielę Polki w swoim drugim spotkaniu czempionatu zmierzą się z reprezentacją Włoch.

W sobotę w Skopje rozpoczęły się mistrzostwa Europy U–19 siatkarek. Dla kibiców to okazja do podziwiania zmagań najbardziej obiecujących młodych gwiazd europejskiej siatkówki. Tytułu wywalczonego dwa lata temu broni Turcja.

Dwanaście najlepszych drużyn Starego Kontynentu zostało podzielonych na dwie grupy. W I grupie gra: Finlandia, Grecja, Macedonia Północna, Polska, Słowenia, Włochy, natomiast w II grupie: Chorwacja, Holandia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Turcja.

Pierwszym przeciwnikiem biało-czerwonych była Grecja. Pierwsze akcje premierowej odsłony spotkania były równe. Chwilę później serią dobrych zagrywek popisała się Natalia Kecher (5:3). Do tego w ręki w ataku nie zwalniała Barbara Latos (7:4). Już na początku tego meczu widać było, że Polki są świetnie dysponowane w polu serwisowym. Po polskiej stronie w tym fragmencie gry bardzo dobrze funkcjonował każdy element; zespół do końca kontrolował grę, wygrywając pewnie 25:16. Zwycięstwo pewnym atakiem przypieczętowała Latos.

Podopieczne Wiesława Popika poszły za ciosem. Seta numer dwa otworzyła świetna seria zagrywek Poli Janickiej (5:1). Greczynki nie potrafiły znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rywalki. Na zagrywce fenomenalnie spisywała się Kecher. Wydawało się, że biało-czerwone mają pod kontrolą tego seta. Nic bardziej mylnego. Zawodniczki z Grecji odrobiły straty i doprowadziły do remisu 16:16. W bloku bardzo dobrze spisywała się Anna-Christina Brouma. Nasze zawodniczki utrzymały nerwy na wodzy i w końcowej fazie ponownie zbudowały sobie kilkupunktową przewagę (21:17). Dobrze serwowała Latos. W końcowej fazie znowu nie brakowało emocji. Greczynki doprowadziły do gry na przewagi 24:24. Chłodną głowę zachowały podopieczne Wiesława Popika, które wygrały tego seta 28:26.

W secie numer trzy siatkarki z Grecji ponownie miały bardzo duże trudności w przyjęciu, a taktycznie zagrywała Kecher 7:2. W dalszej części polska drużyna pewnie punktowała w każdym elemencie (12:3). Bardzo dobrze w ataku radziła sobie Olga Musiał. Reprezentacja Polski do końca już kontrolowała grę (20:12). Ważne, że nasz zespół utrzymał odpowiednią koncentrację, mimo że rywalki dość mocno zaczęły naciskać.

Polska – Grecja 3:0 (25:16, 28:26, 25:19)

Polska: Karolina Staniszewska, Pola Janicka, Natalia Kecher, Rozalia Moszyńska, Olga Musiał, Barbara Latos – Magda Kubas (libero) oraz Klaudia Łyduch, Martyna Podolska, Wiktoria Szewczyk,
Grecja: Evangelia Tani, Paraskevi Zafeiriou, Errika-Pelagia Gravari, Aikaterini Korre, Aikaterini Allagianni, Georgia-Loula Angelopoulou – Eleni Papadopoulou (libero) oraz Alexandra Meridiulaki, Spyriodoula-Eleni Komini, Anna-Christina Brouma.