MŚ siatkarzy 2022: Kompromitacja dawnej potęgi. Dymisja selekcjonera

Siatkówka
MŚ siatkarzy 2022: Kompromitacja dawnej potęgi. Dymisja selekcjonera
fot. PAP
Reprezentacja Bułgarii fatalnie zaprezentowała się na tegorocznym mundialu.

Reprezentacja Bułgarii fatalnie zaprezentowała się na tegorocznych mistrzostwach świata siatkarzy. Wystarczy powiedzieć, że ekipa z Bałkanów nie wyszła z fazy grupowej, przegrywając wszystkie mecze. To najgorszy wynik w historii jej występów na mundialu.

Bułgarzy znaleźli się w grupie z Polską, Stanami Zjednoczonymi oraz Meksykiem. O ile porażki z dwoma pierwszymi zespołami nie są zaskoczeniem, to wielką sensacją było niepowodzenie z tymi ostatnimi. Meksykanie, dla których sam udział w mistrzostwach świata był już osiągnięciem, nieoczekiwanie wygrali 3:2.

 

Tym samym Bułgarzy zajęli ostatnie miejsce w grupie i pożegnali się z szansami na dalszą grę. A to oznacza, że reprezentacja z południa Europy została sklasyfikowana na odległych miejscach 17-24, co stanowi najgorszy wynik w historii jej występów na imprezie tej rangi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niezwykły turniej siatkarski Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza już za dwa tygodnie w Lublinie!

 

Nie może zatem dziwić, że w kraju wrze. Nie brakuje dużej fali krytyki ze strony mediów oraz kibiców. Selekcjoner Nikołaj Żelazkow podał się do dymisji, która została natychmiast przyjęta. Sam zainteresowany uderzył się w pierś, przyznając, że nie widział innego rozwiązania po tak katastrofalnym występie jego podopiecznych. Ci również czuli olbrzymie rozgoryczenie. Kapitan kadry, Cwetan Sokołow przyznał wprost, że drużyna nie może grać w ten sposób, jeżeli pragnie dołączyć do europejskiej i światowej czołówki.

 

A przecież jeszcze nie tak dawno Bułgaria należała do ścisłego grona najlepszych reprezentacji siatkarskich na świecie. Wielka era zaczęła się podobnie, jak w przypadku Polski - od mundialu w Japonii w 2006 roku. Wówczas Biało-Czerwoni pokonali Bułgarów w półfinale, a ci sięgnęli po brąz. Rok później zawodnicy z Bałkanów zdobyli brąz w Pucharze Świata, a w 2009 roku uplasowali się na trzecim miejscu na mistrzostwach Europy w Turcji, które wygrała Polska.

 

Ostatnim dużym sukcesem, choć bez medalu, był półfinał igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W kolejnych latach Bułgarzy notowali stały regres, którego szczyt wydaje się, że nastąpił na tegorocznym mundialu.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie