Vuelta a Espana: Remco Evenepoel wygrał etap i powiększył przewagę

Remco Evenepoel

Belg Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) wygrał na przełęczy Piornal 18. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana i umocnił się na pozycji lidera. Na mecie wyprzedził o dwie sekundy swojego najgroźniejszego rywala Hiszpana Enrica Masa (Movistar).

Na końcowych metrach Evenepoel i Mas doścignęli ostatniego z 42 uczestników ucieczki - doświadczonego Holendra Roberta Gesinka (Jumbo-Visma), który zajął trzecie miejsce.

W klasyfikacji generalnej Belg wyprzedza Masa o dwie minuty i siedem sekund. Trzeci jest kolejny Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates), którego strata zwiększyła się do 5.14.

W 42-osobowej ucieczce brał udział Łukasz Owsian (Arkea-Samsic). Czołówka stopniowo topniała, a 8 km przed metą na czele pozostał tylko Gesink. 36-letni Holender ambitnie walczył o pierwsze od 2016 roku zwycięstwo i zapewne osiągnąłby cel, gdyby nie walka Masa z Evenepoelem. Hiszpan mocno przyspieszył próbując oderwać się od Belga, ale został skontrowany. Obaj zostawili za plecami zmęczonego Gesinka.

W czwartek wycofał się z rywalizacji wskutek kraksy lider klasyfikacji górskiej i zwycięzca dwóch odcinków Australijczyk Jay Vine. W tym samym wypadku ucierpiał piąty w "generalce" Hiszpan Carlos Rodriguez, ale zdołał ukończyć etap w grupie faworytów wyścigu, która straciła do Evenepoela 13 sekund.

Wyścig zakończy się w niedzielę w Madrycie.