Mistrzostwa Ameryki koszykarz: Triumf Argentyny

Argentyna wygrała mistrzostwa Ameryki koszykarzy

Argentyna wygrała mistrzostwa Ameryki koszykarzy, pokonując w finale w brazylijskim Recife gospodarzy 75:73. Trzecie miejsce zajął występujący bez gwiazd NBA zespół USA po zwycięstwie nad Kanadą 84:80.

Mistrzostwa Ameryki, FIBA AmeriCup, odbywają się od 1980 roku. Początkowo były rozgrywane nieregularnie, później w dwuletnim odstępie, a od tej edycji obowiązuje cykl czteroletni. Poprzednie odbyły się jednak pięć lat temu, bowiem zaplanowany na ubiegły rok turniej przesunięto z powodu pandemii.

Argentyńczycy triumfowali po raz trzeci w historii. Tytułu broniła reprezentacja USA, złożona głównie z koszykarzy wywodzących się z zespołów G League, w której grało wielu zawodników przed draftem do NBA lub ci, z których na razie zrezygnowano.

W półfinałach Argentyna okazała się lepsza od USA 82:73, a Brazylijczycy pokonali Kanadyjczyków 86:76.