EuroBasket 2022: Hiszpania pierwszym półfinalistą

Hiszpańscy koszykarze

Koszykarze Hiszpanii, mistrzowie świata, pokonali w ćwierćfinale w Berlinie Finlandię 100:90 i jako pierwsi awansowali do półfinałów mistrzostw Europy. Bohaterami zwycięzców byli Willy Hernangomez - 27 pkt oraz 37-letni Rudy Fernandez, który trafił dwa razy w końcówce zza linii 6,75 m.

Fernandez to m.in. mistrz świata (2006), dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008, 2012) i trzykrotny mistrz Europy (2009, 2011 i 2015), który pokazał młodszym - zarówno kolegom, jak i rywalom, że metryka nie jest żadną przeszkodą w grze na najwyższym poziomie. W ciągu 18 minut uzyskał 11 punktów i miał pięć przechwytów. Naturalizowany Amerykanin Lorenzo Brown w zespole Hiszpanii miał double-double - 10 pkt i 11 asyst.

Finlandia prowadziła pod koniec drugiej połowy 48:33, ale Hiszpanie zmienili obronę w drugiej części i konsekwentnie niwelowali straty. Do remisu 67:67 doprowadzili w 24. minucie. Po trzech kwartach wygrywali 73:67. Finowie w ostatniej kwarcie walczyli do końca i przegrywali tylko 82:84 w jej połowie. Wtedy Fernandez trafił dwa razy z blisko 10 metrów i na niespełna trzy minuty przed końcem zespół włoskiego trenera Sergio Scarilo prowadził 90:82.

Najlepszym koszykarzem Finlandii, która w ćwierćfinałach zagrała po raz pierwszy od 1967 r., był Laurii Markkanen (Utah Jazz), który miał double-double 28 pkt i 11 zbiórek.

Wieczorem Niemcy zmierzą się z Grecją, a w środę Polska zagra o półfinał ze Słowenią, zaś Francja, wicemistrz olimpijski, z Włochami. Ci ostatni wyeliminowali w 1/8 finału jednego z faworytów - Serbów.