MŚ siatkarek 2022: Formuła, system rozgrywek, zasady. Kto awansuje? Droga do finału

Siatkówka
MŚ siatkarek 2022: Formuła, system rozgrywek, zasady. Kto awansuje? Droga do finału
fot. FIVB
MŚ siatkarek 2022 zostaną rozegrane od 23 września do 11 października.

Mistrzostwa świata siatkarek 2022 zostaną rozegrane w dniach 23 września – 11 października w Polsce i Holandii. W turnieju wystąpią 24 reprezentacje. Jaki jest regulamin i zasady rozgrywania siatkarskich mistrzostw świata kobiet? Według jakiego systemu będą toczyły się rozgrywki? Kto awansuje do kolejnych rund? Kiedy i gdzie będą rozgrywane mecze? Z kim zagrają Polki? Sprawdź, jaka jest formuła turnieju.

Mistrzostwa świata siatkarzy 2022 już za nami. Turniej rozegrano na przełomie sierpnia i września w Polsce i Słowenii. Złoty medal zdobyli Włosi, którzy w finale rozegranym w katowickim Spodku pokonali Polskę 3:1; brązowy krążek wywalczyła reprezentacja Brazylii. Zakończenie MŚ siatkarzy to jednak jeszcze nie koniec sezonu reprezentacyjnego w światowej siatkówce. Ostatni akord będzie należał do pań, które na turnieju w Polsce i Holandii będą rywalizowały o tytuł najlepszej drużyny globu.

 

Zobacz także: Końcowa klasyfikacja MŚ siatkarzy 2022

 

Poprzednie mistrzostwa świata siatkarek zostały rozegrane w Japonii w 2018 roku. W finale Serbia wygrała z Włochami 3:2, a brązowy medal wywalczyła reprezentacja Chin. Najlepszą zawodniczką (MVP) turnieju została uznana serbska atakująca Tijana Bošković.

 

Kiedy i gdzie odbędą się mistrzostwa świata kobiet 2022 w siatkówce?

 

FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 zostaną rozegrane od 23 września do 11 października. Gospodarzami turnieju będą Holandia i Polska.

 

Siatkarki będą rywalizowały w sześciu miastach. W Arnhem (GelreDome), Rotterdamie (Ahoy Arena) i Apeldoorn (Omnisport) w Holandii oraz Gdańsku (Ergo Arena), Łodzi (Atlas Arena) i Gliwicach (Arena Gliwice) w Polsce.

 

Wszystkie grupy rozpoczną rywalizację w Arnhem. Później rozgrywki grupy B przeniosą się do Gdańska, a grupy C do Łodzi. Grupa A i D do końca pierwszej fazy będzie rywalizowała w Arnhem. Druga faza grupowa odbędzie się w Rotterdamie (grupa E) i Łodzi (grupa F). Po dwa ćwierćfinały i po jednym półfinale zostanie rozegrane w Apeldoorn i Gliwicach. Mecz o 3. miejsce i wielki finał odbędą się w Arnhem.

 

System rozgrywek MŚ siatkarek. Kto awansuje?

 

Dwadzieścia cztery reprezentacje podzielono na cztery grupy po sześć zespołów. Każda drużyna rozegra w tej fazie po pięć spotkań. Awans do drugiej fazy grupowej wywalczy szesnaście reprezentacji – po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy. Osiem najsłabszych drużyn zakończy rywalizację w MŚ. Mecze pierwszej części turnieju odbędą się między 23 września i 2 października.

 

W drugiej fazie grupowej powstaną dwie grupy po osiem zespołów. W grupie E zagrają najlepsze drużyny z grup A i D, w grupie F – te, które wyjdą z grup B i C. Wyniki z pierwszej fazy pomiędzy zainteresowanymi ekipami będą zaliczane w drugiej rundzie. W tej sytuacji, każda z drużyn zagra w drugiej fazie po cztery mecze. Ta część turnieju zostanie rozegrana w dniach 4–9 października.

 

Do ćwierćfinałów zakwalifikują się po cztery reprezentacje z obu grup. Rywalizację w tej fazie zaplanowano na 11 października. Półfinały odbędą się 12 i 13 października, a mecze o medale 15 października. W turnieju zostaną rozegrane łącznie 52 mecze.

 

Podział na grupy w pierwszej fazie MŚ siatkarek 2022:

 

grupa A (Arnhem): Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia.
grupa B (Arnhem, Gdańsk): Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja.
grupa C (Arnhem, Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan.
grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy.

 

O kolejności w grupach decydują: 1. liczba wygranych spotkań, 2. liczba zdobytych punktów, 3. stosunek setów, 4. stosunek małych punktów.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie