Problemy Jastrzębskiego Węgla rozwiązane! Klub przystąpi do PlusLigi w komplecie

Siatkówka
Problemy Jastrzębskiego Węgla rozwiązane! Klub przystąpi do PlusLigi w komplecie
fot. Jastrzębski Węgiel
Jastrzębski Węgiel w komplecie przystąpi do rozgrywek PlusLigi.

Kibice Jastrzębskiego Węgla mogą spać spokojnie. Wszystkie niezbędne organy ligowe oraz międzynarodowe potwierdziły zdjęcie zakazu rejestracji zagranicznych zawodników, wobec czego śląski klub zainauguruje sezon 2022/23 PlusLigi w komplecie. Wicemistrz Polski poinformował o oficjalnym odwołaniu sankcji w specjalnym komunikacie.

Przypomnijmy jak wyglądała sytuacja związana z zakazem rejestracji zagranicznych zawodników dla Jastrzębskiego Węgla. Został on orzeczony przez FIVB w związku z brakiem rozliczenia się klubu z byłym zawodnikiem Salvadorem Hidalgo Olivą. Kubańczyk na początku 2019 roku przeszedł do tureckiego Fenerbahce Stambuł, a polski klub wypowiedział mu kontrakt.


Od tego momentu trwał finansowy spór. Ostatecznie w maju 2022 FIVB przyznał zawodnikowi odszkodowanie. Jastrzębski Węgiel nie zapłacił go w terminie, powołując się na przeszkody formalne (zaległości podatkowe przyjmującego). To z kolei poskutkowało zakazem potwierdzenia zagranicznych siatkarzy, których w składzie ekipy trenera Marcelo Mendeza jest pięciu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Brenda Castillo imponuje nie tylko grą. Ma też najdłuższe włosy ze wszystkich uczestniczek MŚ siatkarek 2022


– Potwierdzam, że zakaz został zdjęty. Musimy jednak dopełnić formalności związanych z rejestracją zawodników, więc wyścig z czasem trwa – mówił przed oficjalnym potwierdzeniem prezes klubu Adam Gorol.


Jak się okazało prezes Gorol może w końcu wziąć głęboki oddech, bowiem wszystkie organizacje dopełniły swoich obowiązków i potwierdziły zniesienie wspomnianego zakazu. Klub poinformował kibiców o całej sytuacji w specjalnym komunikacie.


"KS Jastrzębski Węgiel informuje, że po zniesionym zakazie rejestracji zawodników zagranicznych i skutecznie przeprowadzonej rejestracji tych zawodników do rozgrywek krajowych oraz europejskich, nasz Klub bez żadnych przeszkód może przystąpić w pełnym składzie do sezonu 2022/2023" - napisano w komunikacie.

 


"Klub dziękuje wszystkim osobom, które wspomagały nasze działania w wyjaśnieniu przedmiotowej sprawy, a w szczególności FIVB za przyjęcie i zaakceptowanie naszego stanowiska, jak również działającemu w międzynarodowych strukturach siatkarskich Panu Mirosławowi Przedpełskiemu za udzielone wsparcie. Klub składa również podziękowania Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej oraz Polskiej Lidze Siatkówki za sprawne procedowanie rejestracji w Polsce zawodników zagranicznych naszego Klubu. Jednocześnie podkreślamy, że zaistniała sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż Klub jest zobowiązany stosować się do obowiązujących przepisów w Polsce, a wszelkie próby zobligowania nas do postępowania wbrew tej zasadzie traktujemy jako nieodpowiedzialne i naganne" - napisał klub w oświadczeniu podpisanym przez zarząd.


Rozgrywki PlusLigi rozpoczną się już w piątek 30 października. Jastrzębski Węgiel zagra w pierwszym spotkaniu premierowej kolejki u siebie z GKS-em Katowice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:30. Transmisja w Polsacie Sport i na Polsat Box Go.

PI, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie