Rajd Wisły: Szwed Tom Kristensson wygrał imprezę, która wróciła po siedmioletniej przerwie

Moto
Rajd Wisły: Szwed Tom Kristensson wygrał imprezę, która wróciła po siedmioletniej przerwie
fot. PAP
Tom Kristensson wygrał Rajd Wisły, 7. rundę samochodowych mistrzostw Polski.

Lider cyklu Szwed Tom Kristensson (Hyundai I20 R5) wygrał Rajd Wisły, 7. rundę samochodowych mistrzostw Polski. Impreza wróciła do kalendarza po siedmioletniej przerwie, poprzednio kierowcy i piloci walczyli w Beskidach o punkty do klasyfikacji MP w 2015 r.

Szwed zdominował rywalizację na beskidzkich odcinkach specjalnych, był najszybszy na ośmiu z dziesięciu rozegranych w piątek i sobotę. Wygrał już trzecią imprezę zaliczaną do RSMP, wcześniej triumfował w rajdach Podlaskim i Żmudzi na Litwie, ale tytułu jeszcze sobie nie zapewnił. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną podczas Rajdu Koszyc, który zostanie rozegrany w dniach 21-23 października.

 

ZOBACZ TAKŻE: W 2023 roku na początek Monte Carlo i Szwecja

 

Drugie miejsce w Wiśle ze stratą 1.14,4 zajął Grzegorz Grzyb, a trzeci był Kacper Wróblewski (obaj Skoda Fabia Rally2 Evo) - strata 2.15,6. Reprezentanci Orlen Team przez dwa dni imprezy mieli problemy techniczne z silnikiem, na podium awansowali dopiero na ostatnim odcinku specjalnym.

 

Rajd rozegrano w trudnych warunkach. Kręte, wąskie, a miejscami także bardzo dziurawe odcinki specjalne w okolicach Wisły, Ustronia, Istebnej, Milówki i Rajczy po deszczu były pełne pułapek, sporo załóg miało przez to problemy techniczne.

 

Po Wiśle szanse na tytuł mają już tylko Kristensson, który zgromadził w klasyfikacji generalnej RSMP 200 pkt i Grzyb - 186 pkt. Do końcowej klasyfikacji mistrzostw będzie się liczyło siedem najlepszych wyników.

 

Szwed debiutuje w mistrzostwach Polski, Grzyb już dwa razy w sezonie 2016 i 2018 stawał na najwyższym stopniu podium.

 

Rajdowymi mistrzami Polski byli już cudzoziemcy. W sezonie 2020 zwyciężył Fin Jari Huttunen, trzy razy w latach 2007-2009 triumfował Francuz Bryan Bouffier, a w 1973 roku Włoch Lelio Lattari.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie