PlusLiga: Projekt Warszawa odwrócił losy meczu z beniaminkiem ze Lwowa

Projekt - Barkom 3:2.

W meczu 3. kolejki PlusLigi Projekt Warszawa wygrał z ekipą Barkom-Każany Lwów 3:2. W dwóch pierwszych setach górą byli siatkarze beniaminka, ale siatkarze ze stolicy zdołali odwrócić losy tej konfrontacji. W tie-breaku wyraźnie już dominowali i rozbili rywali 15:3. Projekt odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, drużyna ze Lwowa zdobyła swój pierwszy punkt w polskiej lidze.

Premierowa partia, po wyrównanym początku, toczyła się po myśli zespołu z Ukrainy. W środkowej części seta goście wypracowali solidną zaliczkę (12:16), którą utrzymywali do końca. Zdecydowanie lepiej od rywali prezentowali się w ataku (62% skuteczności), dołożyli dwa asy serwisowe. Projekt na tle ekipy ze Lwowa wypadł blado, wyróżniał się jedynie Igor Grobelny (6/7 w ataku). Końcówka pod dyktando ekipy ze Lwowa, która skończyła seta punktową serią od stanu 17:20 do 17:25. W ostatniej akcji skutecznie zaatakował Władysław Szczurow i ekipa Barkom-Każany wygrała swego pierwszego seta w PlusLidze.

Druga odsłona była bardziej wyrównana, ale również toczyła się przy przewadze przyjezdnych. Zaczęli ją budować po asie Ołeha Szewczenki (8:10), kolejną punktową zagrywkę dołożył Wasyl Tupczi (14:17). Drużyna ze Lwowa nadal była skuteczniejsza w ataku, w pewnym momencie odskoczyła na cztery oczka (16:20). Rywale zdołali jeszcze złapać kontakt, ale kluczowe akcje zapisali na swym koncie goście. W ostatniej akcji siatkarz Projektu zepsuł zagrywkę (23:25) i pierwszy zdobyty punkt lwowian w PlusLidze stał się faktem.

Podrażnieni siatkarze ze stolicy z animuszem rozpoczęli kolejną część meczu. Zaczęło się od dobrej zagrywki – asem popisał się Linus Weber (3:0). W kolejnych akcjach Projekt prezentował się znacznie lepiej, niż w poprzednich setach (7:2, 11:5), a jakość gry drużyny ze Lwowa wyraźnie spadła. W połowie seta wygrana Projektu wydawała się niemal pewna. Trener Ugis Krastins dokonał kilku zmian, a jego podopieczni nawiązali jeszcze walkę. Wygrali pięć kolejnych akcji od 20:12 do 20:17, gospodarze zdołali jednak utrzymać przewagę. Skuteczna kontra Kamila Baranka ustaliła wynik na 25:20.

Set numer cztery to dobre otwarcie Projektu (5:2) i odpowiedź siatkarzy ze Lwowa, którzy szybko odwrócili sytuację. Gdy wygrali sześć akcji z rzędu, było 6:11. Później poszła kolejna seria, tym razem dla gospodarzy (11:11). Barkom-Każany miały przewagę jeszcze przy stanie 14:16, ale końcówka należała do siatkarzy Projektu. Gospodarze wygrali cztery ostatnie akcje tej partii, a punktowy blok Andrzeja Wrony zamknął seta (25:20).

W tie-breaku oglądaliśmy nokautujący początek w wykonaniu siatkarzy Projektu, którzy przy dobrych zagrywkach Webera uzyskali przewagę 7:0. Taki początek ustawił przebieg decydującego seta. Gospodarze spokojnie utrzymywali przewagę i zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował asem serwisowym Jan Firlej (15:3).

Skrót meczu Projekt - Barkom-Każany:

Najwięcej punktów: Igor Grobelny (23), Linus Weber (18) – Projekt; Wasyl Tupczi (22), Władysław Szczurow (11), Ołeh Szewczenko (10) – Barkom-Każany. MVP: Igor Grobelny (22/35 = 63% skuteczności w ataku + 1 blok).

Projekt Warszawa – Barkom-Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)

Projekt: Igor Grobelny, Jurij Semeniuk, Linus Weber, Mateusz Janikowski, Andrzej Wrona, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Piotr Nowakowski, Jakub Kowalczyk, Kamil Baranek, Dawid Pawlun, Dominik Jaglarski. Trener: Roberto Santilli.
Barkom-Każany: Ołeh Szewczenko, Artem Smolar, Murat Yenipazar, Jonas Kwalen, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi – Dmytro Kanajew (libero) oraz Ołeksij Hołowen, Julius Firkal, Andrij Żukow (libero), Witalij Kuczer, Ilia Dowhy. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki meczów 3. kolejki PlusLigi 2022/23:

2022-10-07: LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 22:25, 26:24, 15:25)
2022-10-08: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)
2022-10-08: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2022-10-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-09: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-09: PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-10: BBTS Bielsko-Biała – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-11: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra).