PlusLiga: Tie-break w Nysie. Stal dobrze zaczęła, Skra dobrze skończyła

Siatkarze PGE Skry Bełchatów wygrali dwa z trzech meczów na początku sezonu PlusLigi.

W meczu 3. kolejki PlusLigi PSG Stal Nysa przegrała z PGE Skrą Bełchatów 2:3. Siatkarze z Nysy dobrze rozpoczęli to spotkanie, pewnie wygrali dwa pierwsze sety, później jednak inicjatywę przejęli rywale.

Siatkarze z Nysy rozpoczęli to spotkanie z animuszem (3:0), ale w środkowej części seta gra się wyrównała (12:12). Później przewagę zaczęła budować Stal, męcząc rywali dobrą zagrywką i grając skutecznie w ataku (21:16). Po ataku rywali w antenkę gospodarze mieli piłkę setową (24:17). Jeszcze postraszył ich zagrywką Mateusz Bieniek, ale dotknięcie siatki przez rywali dało Stali brakujący punkt (25:20).

W drugiej odsłonie oglądaliśmy efektowny początek nysan (8:3). Siatkarze PGE Skry odrobili straty (12:12), ale powtórzyła się historia z poprzedniej partii, bo gospodarze odbudowali przewagę (17:14). Znów kluczowa była skuteczna gra w ataku i dobra zagrywka. Gdy Tsimafei Zhukouski popisał się dwoma asami serwisowymi, Stal prowadziła już 22:17. Punktowy blok ustalił wynik tej części meczu na 25:20.

W trzeciej partii przewagę mieli początkowo gospodarze (8:6), ale później do głosu doszli bełchatowianie (9:11). Stal odrobiła straty po asie Wassima Ben Tary (13:13), ale po chwili błysnął w polu zagrywki Bieniek i goście odskoczyli na cztery oczka (13:17). W końcówce bełchatowianie nabrali wiatru w żagle, a dobra zagrywka i skuteczność Aleksandara Atanasijevicia w ataku prowadziła ich do zwycięstwa. W ostatniej akcji zablokowali atak rywali (19:25).

Początek czwartego seta to wyrównana walka obu drużyn (6:6, 12:12). W środkowej części przewagę uzyskała ekipa z Bełchatowa. Gospodarze gonili wynik, po ataku Michała Gierżota złapali kontakt (19:20), ale ataki Karola Kłosa i Atanasijevicia znów pozwoliły odskoczyć Skrze. Seta zamknął punktowy blok gości (21:25).

Spotkanie zakończyło się więc tie-breakiem. Gospodarze uzyskali przewagę 2:0, ale przegrali cztery kolejne akcje (2:4). Przy zmianie stron bełchatowianie mieli już pięć oczek zaliczki (3:8). Przy takiej stracie siatkarze Stali nie byli już w stanie zagrozić skutecznie grającym rywalom. Błędy gospodarzy przyniosły ekipie z Bełchatowa dwa ostatnie punkty (8:15).

Skrót meczu Stal - Skra:

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (22), Kamil Kwasowski (16), Michał Gierżot (14) – PSG Stal; Aleksandar Atanasijević (26), Mateusz Bieniek (24), Dick Kooy (13) – PGE Skra. MVP: Mateusz Bieniek (17/26 = 65% skuteczności w ataku + 2 asy + 5 bloków).

PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 8:15)

Stal: Nicolas Zerba, Wassim Ben Tara, Michał Gierżot, Jakub Abramowicz, Tsimafei Zhukouski, Kamil Kwasowski – Kamil Dembiec (libero) oraz Zouheir El Graoui, Rafał Buszek, Dominik Kramczyński, Kento Miyaura, Patryk Szczurek. Trener: Daniel Pliński.
Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Filippo Lanza – Kacper Piechocki (libero) oraz Lukas Vasina, Jakub Rybicki. Trener: Joel Banks.

Wyniki meczów 3. kolejki PlusLigi 2022/23:

2022-10-07: LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 22:25, 26:24, 15:25)
2022-10-08: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)
2022-10-08: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 3:0 (28:26, 25:19, 25:21)
2022-10-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:18, 21:25, 25:22, 27:25)
2022-10-09: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (27:29, 25:20, 25:13, 25:22)
2022-10-09: PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 8:15)
2022-10-10: BBTS Bielsko-Biała – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-11: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra).