Tie-break w finale Ligi Mistrzyń siatkarek! Triumf drużyny Joanny Wołosz

Joanna Wołosz po raz drugi w swej karierze wygrała Ligę Mistrzyń.

Siatkarki A. Carraro Imoco Conegliano pokonały Allianz Vero Volley Milano 3:2 w finale Ligi Mistrzyń siatkarek. Drużyna Imoco Volley, której kapitanem jest rozgrywająca reprezentacji Polski Joanna Wołosz, wygrała te rozgrywki po raz drugi w historii.

Premierowa odsłona od początku toczyła się pod dyktando siatkarek Imoco Volley (4:0, 10:7). W środkowej części seta siatkarki z Conegliano jeszcze powiększyły punktową różnicę (18:10). Grały skutecznie, a rywalki popełniały sporo błędów własnych. W końcówce poszła punktowa seria przy zagrywkach Marina Lubian i siatkarki Imoco Volley pewnie wygrały 25:14.

W drugim secie role się odwróciły. Tym razem to drużyna z Mediolanu uzyskała wyraźną przewagę w środkowej części seta. Po serii dobrych zagrywek Adhuoljok Malual było 9:17. Siatkarki Imoco Volley próbowały gonić wynik, ale rywalki miały piłkę setową przy stanie 20:24. Wówczas jednak trzy błędy w ataku popełniła Paola Egonu! W czwartej próbie skończyła jednak akcję (23:25).

Drużyna z Conegliano odzyskała inicjatywę od początku kolejnej partii (10:5). Znów drużyna, która szybko zbudowała przewagę, potrafiła utrzymać ją na przestrzeni seta (18:10, 21:15). Pewną wygraną Imoco Volley przypieczętowała mocnym atakiem Isabelle Haak (25:19).

Początek czwartej odsłony toczył się przy minimalnej przewadze drużyny Allianz Vero Volley. W środkowej części seta, po ataku Egonu, siatkarki z Mediolanu odskoczyły na trzy oczka (13:16). W końcówce znów dobrą zmianę dała Malual – przy jej zagrywkach poszła punktowa seria, która właściwie rozstrzygnęła tę partię (18:24). W ostatniej akcji seta Kelsey Robinson-Cook zaatakowała w antenkę (19:25).

Najlepszą drużynę Europy miał więc wyłonić tie-break. Lepiej zainaugurowały go siatkarki Imoco Volley, które po asie serwisowym Joanny Wołosz prowadziły 3:1. Rywalki szybko wyrównały (5:5), jednak przy zmianie stron, po ataku Kathryn Plummer dwa oczka zaliczki miała drużyna z Conegliano (8:6). Druga część tie-breaka to dominacja ekipy Imoco Volley (12:7). Plummer wywalczyła piłkę meczową, a autowy atak rywalek w kolejnej akcji przypieczętował triumf A. Carraro Imoco Conegliano (15:9).

Skrót meczu Imoco Volley - Milano:

Najwięcej punktów: Isabelle Haak (23), Kathryn Plummer (21), Kelsey Robinson-Cook (10) – A. Carraro Imoco Conegliano; Paola Egonu (19), Miriam Sylla (13), Helena Cazaute (10) – Allianz Vero Volley Milano. Rozgrywająca Joanna Wołosz zdobyła trzy punkty (jeden as + dwa bloki).

Siatkarki Imoco Volley Conegliano wygrały Ligę Mistrzyń po raz drugi w historii. Wcześniej triumfowały w 2021 roku. W obecnym sezonie wygrały wszystkie krajowe rozgrywki – mistrzostwa Włoch oraz Puchar i Superpuchar.

A. Carraro Imoco Conegliano – Allianz Vero Volley Milano 3:2 (25:14, 23:25, 25:19, 19:25, 15:9)

Imoco Volley: Kelsey Robinson-Cook, Robin de Kruijf, Joanna Wołosz, Kathryn Plummer, Sarah Fahr, Isabelle Haak – Monica De Gennaro (libero) oraz Alessia Gennari, Khalia Lanier, Marina Lubian, Anna Bardaro. Trener: Daniele Santarelli.
Milano: Miriam Sylla, Raphaela Folie, Paola Egonu, Nika Daalderop, Dana Rettke, Alessia Orro – Brenda Castillo (libero) oraz Héléna Cazaute, Adhuoljok Malual, Teodora Pusic (libero), Kara Bajema, Sonia Candi, Laura Heyrman. Trener: Marco Gaspari.