Sportowa studnia mądrości

Inne
Sportowa studnia mądrości
fot. Sport Business Science
Sportowa studnia mądrości

Święto sportu w różnych wymiarach – tak można nazwać pierwszy Europejski Kongres Sportu i Turystyki, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Zakopanem. Polska stolica sportów zimowych będzie gościła blisko 100 prelegentów, którzy wezmą udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych. Transmisje i relacje z Kongresu na antenach Polsatu Sport oraz w naszych serwisach newsowych i na portalu polsatsport.pl.

Wśród uczestników byłe i obecne gwiazdy naszego sportu, przedstawiciele mediów, władz samorządowych i centralnych z zapowiadanymi Prezydentem Rzeczpospolitej Polski Andrzejem Dudą i Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim.

 

Otwarcie Kongresu będzie miało miejsce we wtorek 18 października. W ciągu kolejnych trzech dni uczestnicy tego wydarzenia bez precedensu będą mogli zanurzyć się w analizę wielu zagadnień, które wpływają na dzisiejszy sport w wymiarze globalnym i tym regionalnym, na poziomie zawodowym i amatorskim, z udziałem profesjonalistów i dzieci, które dopiero marzą o karierze niczym Robert Lewandowski, Iga Świątek, czy Bartosz Kurek.

Wielkie nazwiska

Wśród prowadzących poszczególne bloki dyskusyjne są uznani i popularni dziennikarze: Paulina Chylewska, Bożydar Iwanow, Jerzy Mielewski, Roman Kołtoń, Cezary Kowalski, Przemysław Iwańczyk, Paulina Czarnota-Bojarska, Aleksandra Szutenberg, Marcin Lepa, Mateusz Święcicki, Sebastian Staszewski.

 

Wśród zaproszonych gości i ekspertów jeden ze współgospodarzy Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, ale także Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat, prezes PZLA Henryk Olszewski, prezes PZPS Sebastian Świderski, prezes PZKosz Radosław Piesiewicz przedstawiciele czołowych klubów piłkarskich (Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia i Lech Poznań) oraz siatkarskich (Aluron CMC Warta Zawiercie, Developres SkyRes Rzeszów, Projekt Warszawa), głównodowodzący zawodowymi rozgrywkami w naszym kraju (piłkarską Ekstraklasą, siatkarską PlusLigą, PGNiG Superligą, tenisową Superligą, Ekstraligą żużlową, PLK), byli i aktualni sportowcy Maria Andrejczyk, Krzysztof Ignaczak, Rafał Sonik, Sofia Ennaoui, Damian Wleklak, Adam Korol, Iga Baumgart-Witan, Tomasz Majewski, Otylia Jędrzejczak, Artur Siódmiak, Piotr Gacek, Konrad Niedźwiedzki, Maryna Gąsienica-Daniel, Marcin Możdżonek, Adam Kszczot, Paweł Januszewski, Rafał Majka. Wśród uczestników i zaproszonych gości przedstawiciele władz i związków sportowych z Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Węgier.

Wielki i mały sport

Zagadnienia Kongresu zostały podzielone na dziewięć głównych bloków tematycznych. Pierwszy to „Rola sportu w czasie wojny”. Oczywista aktualność tego wydarzenia i wyzwania z tego wynikające powinny szczególnie zachęcić do śledzenia dyskusji także z udziałem Deputowanego Ukrainy i wiceprezesa ukraińskiego ZPN, Aleksandra Geregi.

 

Drugi temat to „Jak zorganizować wielkie wydarzenia sportowe” także jest niezwykle aktualny, wobec wyzwań jakie Polska konfrontowała przy organizacji dwóch mundiali siatkarskich w tym roku, ale także mistrzostw świata w tym sporcie w 2014 roku, czy piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Trzeci temat także jest ściśle powiązany z poprzednimi – „Sport zawodowy i pieniądze”. Jak budować zawodowe kluby, jaka powinna i jest w tym rola państwa? – to tylko niektóre z pytań, które powinny uzyskać odpowiedź podczas tego bloku dyskusyjnego.

 

Kolejne panele zamknięte będą w bloku dotyczącym „Rekreacji i sportu masowego”, a więc dotyczyć będą ochrony zdrowia, aktywizacji ludzi w różnym wieku, dbania o zdrowy tryb życia na co dzień. Także piąty blok, „Sport bez barier” w dużej mierze dotyczy naszego dnia powszedniego i wielu sportowców-amatorów, szukających się do rywalizacji w wymiarze rekreacyjnym, ale także paraolimpijskim.

 

Szósty blok to „Innowacje w sporcie”, a więc wszelkie nowinki techniczne, medyczne, ale także dyskusja nad rolą telewizji i współczesnych mediów oraz nowoczesnych technologii. Jeśli o postępie technologicznym mowa, to płynnie będziemy mogli przejść do kolejnego bloku, a więc „E-sportu – sportu przyszłości”, a być może dla młodych już sportu teraźniejszości.

 

I wreszcie dwa ostatnie bloki tematyczne, a więc „Turystyka po pandemii” i pozostałe, dodatkowe wydarzenia, warsztaty poglądowe, spotkania autorskie.

 

Głównym Partnerem Medialnym I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki jest Polsat Sport. Impreza odbędzie się od 18 do 20 października w Nosalowym Dworze w Zakopanem. Relacje z Kongresu na naszych antenach, w serwisach sportowych Polsat News oraz na naszej stronie polsatsport.pl.

Marcin Lepa/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie