Super Globe piłkarzy ręcznych: Łomża Industria Kielce w półfinale

Piłka ręczna
Łomża Industria Kielce w półfinale Super Globe

Piłkarze ręczni Łomży Industrii Kielce pokonali w saudyjskim Dammam brazylijski Handebol Taubate 39:30 (18:16) i awansowali do półfinału 15. edycji Super Globe, imprezy uznawanej za klubowe mistrzostwa świata. Zwycięstwo kielczanie okupili groźną kontuzją Pawła Paczkowskiego.

Zwycięstwo nad brazylijskim zespołem przyszło mistrzom Polski dużo trudniej, niż inauguracyjna wygrana nad kuwejckim Al-Kuwait. Rywale w czwartej minucie prowadzili 3:1. Kielczanie co prawda szybko doprowadzili do remisu, ale zespół z Ameryki Płd. stawiał zacięty opór. Przez niemal całą pierwszą połowę polska drużyna prowadziła, ale tylko jedną bądź dwiema bramkami. W 25. minucie Handebol Taubate doprowadził do remisu (15:15), ale na przerwę podopieczni Tałanta Dujszebajewa schodzili z dwubramkowym prowadzeniem 18:16.

Druga część rozpoczęła się od groźnej kontuzji Paczkowskiego. Rozgrywający Łomży Industrii upadając na parkiet po zdobyciu gola, najprawdopodobniej uszkodził lewe kolano. Istnieje groźba, że zawodnik po raz kolejny w karierze zerwał więzadło.

To zdarzenie nie wybiło z rytmu kieleckiej drużyny, która po bramce Dylana Nahiego w 35. min prowadziła już 22:17. Rywale mieli ogromne kłopoty ze sforsowaniem defensywy mistrzów Polski. Świetnie w bramce prezentował się też Andreas Wolff. Niemiec w całym spotkaniu odbił 17 rzutów rywali (ponad 42 proc. skutecznych interwencji) i został uznany za najlepszego zawodnika meczu.

Co prawda brazylijska ekipa pięć minut później zdołała zmniejszyć straty do dwóch bramek (22:24), kiedy Wolffa pokonał Vinicius Santos Teixeira, ale riposta kielczan była błyskawiczna. Polski zespół zdobył trzy bramki z rzędu i już do końca kontrolował sytuację na parkiecie. Łomża Industria awansowała do półfinału Super Globe, w którym zmierzy się ze zwycięzcą meczu Barca - Tunisia’s Esperance Sportive de Tunis.

W 15. edycji Super Globe w saudyjskim mieście Dammam uczestniczy 12 drużyn podzielonych na cztery grupy. Ich zwycięzcy awansują do półfinału. Trofeum broni niemiecki zespół SC Magdeburg.

Łomża Industria Kielce – Handebol Taubate 39:30 (18:16)

Łomża Industria Kielce: Andreas Wolff, Mateusz Kornecki – Alex Dujshebaev 6, Dylan Nahi 6, Szymon Sićko 5, Arkadiusz Moryto 5, Nicolas Tournat 3, Michał Olejniczak 3, Daniel Dujshebaev 3, Nedim Remili 2, Paweł Paczkowski 2, Arciom Karalek 2, Haukur Thrastarson 1, Igor Karacic 1, Miguel Sanchez-Migallon, Szymon Wiaderny.

Najwięcej bramek dla Handebol Taubate – Pedro Mota i Gustavo da Silva po 4.

Karne minuty: Łomża Industria – 8, HC Taubate – 2. Sędziowali: Belkhiri Youcef i Hamidi Sid Ali (Algieria)