Liga Mistrzów: Wysokie zwycięstwo Lipska w Warszawie. Szachtar zagra w Lidze Europy

RB Lipsk pokonał przy Łazienkowskiej w Warszawie Szachtara Donieck na zakończenie rywalizacji w grupie F Ligi Mistrzów. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:0. Ten zapewnił ekipie z Lipska awans do 1/8 finału Champions League. Z kolei Szachtar zagra wiosną w Lidze Europy.

Podopieczni Marco Rose objęli prowadzenie w 10. minucie meczu. Anatolij Trubin sparował strzał Timo Wernera na przedpole. Tam nabiegał Christopher Nkunku, który skierował piłkę do siatki. Taki wynik utrzymał się do przerwy.

Pięć minut po zmianie stron było 2:0. W zamieszaniu w polu karnym najsprytniej zachował się Andre Silva, który strzałem z ostrego kąta zdobył drugą bramkę dla RB. w 62. minucie spotkania podwyższył Dominik Szoboszlai. Węgier znalazł się w sytuacji "sam na sam" z Trubinem, następnie minął bramkarza i skierował piłkę do siatki.

Minęło zaledwie sześć minut i było już 4:0 dla zespołu z Niemiec. Tym razem na listę strzelców wpisał się Dani Olmo. Hiszpan oddał strzał po dalszym słupku bramki Szachtara. Warto dodać, że 24-latek pojawił się na placu gry zaledwie kilkadziesiąt sekund wcześniej. Początkowo to jemu zapisano trafienie. Powtórki jednak pokazały, że piłkę trącił Walerij Bondar. Obrońca Szachtara zmienił tor lotu futbolówki i skierował ją do siatki. Trafienie zostało uznane za gola samobójczego.

Drużyna z Ukrainy mogła zdobyć gola honorowego w 74. minucie spotkania. Z dystansu huknął Mychajło Mudryk, ale piłka minimalnie minęła poprzeczkę bramki Janisa Blaswicha. Kolejną szansę piłkarze z Doniecka mieli w doliczonym czasie gry, ale Andrij Totowski uderzył z woleja nad poprzeczką. Ostatecznie wynik meczu nie uległ już zmianie. RB Lipsk zwyciężył i zagra w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Natomiast Szachtar zagra wiosną w 1/16 finału Ligi Europy.

Szachtar Donieck - RB Lipsk 0:4 (0:1)

Bramki: Christopher Nkunku 10, Andre Silva 50, Dominik Szoboszlai 63, Wałerij Bondar 68 (s)