Global Championship w szachach: Jan-Krzysztof Duda odpadł w ćwierćfinale

Inne
Global Championship w szachach: Jan-Krzysztof Duda odpadł w ćwierćfinale
fot. PAP
Global Championship w szachach

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał w Toronto z Amerykaninem Hikaru Nakamurą 2:5 w ćwierćfinale Global Championship, finałowego turnieju online szachów szybkich, organizowanego przez platformę chess.com. Polak odpadł z rywalizacji.

Mecze składają się z ośmiu partii, po pierwszym dniu arcymistrz z Wieliczki przegrywał 0:4, więc rywalowi wystarczało w czwartek zdobyć pół punktu, by awansować do półfinału.

 

ZOBACZ TAKŻE: MP w łyżwiarstwie szybkim: Pierwsze medale rozdane

 

Polak łatwo mu się jednak nie poddał. Wygrał czarnymi i białymi dwie pierwsze partie, drugą w sytuacji gdy w pewnym momencie pozostawało mu do jej zakończenia siedem sekund (po każdym posunięciu doliczane są dwie), a rywalowi 4.32. Trzeci pojedynek zakończył się jednak wygraną Amerykanina, co oznaczało jego zwycięstwo w całym meczu.

 

W półfinale mistrz świata FIDE w szachach Fischera (tytuł wywalczył w niedzielę w Reykjaviku po zwycięstwie w finale po dogrywce i tzw. armagedonie nad Rosjaninem Janem Niepomniaszczim) spotka się z innym Amerykaninem Wesleyem So, który wygrał z występującym pod flagą FIDE Rosjaninem Dmitrijem Andriejkinem 4,5:1,5.

 

Drugą parę półfinałową utworzą 18-letni Hindus Nihal Sarin, pogromca reprezentanta USA Samuela Seviana 4,5:3,5, oraz Holender Anish Giri, który przy remisie po ośmiu partiach z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu okazał się lepszy w armagedonie i zwyciężył 5:4.

 

Partie rozgrywane są tempem 15 minut plus 2 sekundy.

 

W Toronto zwycięzca otrzyma 200 tys. dolarów oraz tytuł mistrza świata chess.com. Pokonany w finale zainkasuje 100 tys., półfinaliści - po 50 tys., a ćwierćfinaliści - po 25 tys. dol.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie