Liga Konferencji: Lech Poznań zagra w pucharach na wiosnę! Villarreal rozbity

Lech Poznań gra dalej w Lidze Konferencji Europy

Lech Poznań nie zawiódł w najważniejszym momencie. "Kolejorz", przy wsparciu ponad 30 tysięcy kibiców, pokonał hiszpański Villarreal 3:0 i zapewnił sobie dalszą grę w Lidze Konferencji Europy.

Przed pierwszym gwizdkiem sytuacja Lecha była klarowna. O drugą lokatę, premiowaną udziałem w barażach o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji, mistrz Polski musiał walczyć korespondencyjnie z Hapoelem Beer Szewa. Zwycięstwo poznaniaków z Villarrealem dawało im przepustkę bez względu na wynik w Izraelu. Przy remisie Lecha Hapoel nie mógłby z kolei wygrać różnicą większą niż trzech bramek. Porażka "Kolejorza", przy jednoczesnej wygranej zespołu z Beer Szewy, sprawiłaby natomiast, że poznaniacy zakończyliby pucharową przygodę już teraz.

Początek meczu wskazywał na to, że podopieczni trenera Johna van den Broma nie chcą zależeć od kogokolwiek. Odważnie ruszyli na gości i stworzyli sobie kilka szans. Villarreal co prawda dłużej utrzymywał się przy piłce, ale nie potrafił realnie zagrozić bramce strzeżonej przez Filipa Bednarka. Tymczasem w 27. minucie Lech wyprowadził składną kontrą, którą strzałem głową finalizował Filip Marchwiński. Z uderzeniem poradził sobie Pepe Reina, ale przy dobitce z bliska Kristoffera Velde nie miał już żadnych szans.

Tuż po zmianie stron Lech znów wyszedł z kontratakiem. Tym razem norweski skrzydłowy wystąpił nie w roli strzelca, lecz asystującego. W 51. minucie Velde podał piłkę między nogami rywala wprost do Michała Skórasia, a ten z bliska umieścił ją w siatce.

Po wyjściu na dwubramkowe prowadzenie poznaniacy cofnęli się i skupili przede wszystkim na utrzymaniu korzystnego wyniku. Od czasu do czasu starali się jednak kontrować przeciwników. W 77. minucie znów zaskoczyli defensywę Hiszpanów, a Skóraś - tym razem po podaniu Mikaela Ishaka - ustrzelił dublet.

Lech zakończył fazę grupową na drugim miejscu i po zimowej przerwie zagra w barażu o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy.

Lech Poznań - Villarreal CF 3:0 (1:0)

Bramki: Velde 27, Skóraś 51, 77

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira, 37. Lubomir Satka, Antonio Milić, Pedro Rebocho - Kristoffer Velde (74. Alan Czerwiński), Nika Kwekweskiri (90. Bartosz Salamon), Radosław Murawski, Filip Marchwiński (73. Filip Szymczak), Michał Skóraś - Mikael Ishak (88. Filip Dagerstal)

Villarreal CF: Pepe Reina - Adrian de la Fuente (77. Kiko Femenía), Aissa Mandi, Jorge Cuenca, Johan Mojica (68. Alberto Moreno) - Yeremy Pino, Francis Coquelin (77. Etienne Capoue), Manu Morlanes (77. Dani Parejo), Manu Trigueros, Jose Luis Morales (68. Arnaut Danjuma) - Nicolas Jackson

Żółta kartka: Trigueros