Karolina Bosiek i Marcin Bachanek mistrzami Polski na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim

Zimowe
Karolina Bosiek i Marcin Bachanek mistrzami Polski na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim
fot. Materiały prasowe
Karolina Bosiek mistrzynią Polski

Karolina Bosiek oraz Marcin Bachanek zwyciężyli w sobotę w rywalizacji na 1500 metrów podczas mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które są rozgrywane w Tomaszowie Mazowieckim. Złote medale w biegu drużynowym kobiet i mężczyzn wywalczyły odpowiednio AZS AWF Katowice oraz KS Pilica Tomaszów Mazowiecki.

Trzeci dzień krajowego czempionatu w tomaszowskiej Arenie Lodowej był dniem rywalizacji średniodystansowców, którzy walczyli nie tylko o tytuły najlepszych w Polsce, ale również o miejsca w kadrze narodowej na nadchodzące zawody Pucharu Świata w Stavanger (11-13 listopada i 18-20 listopada).

 

Podobnie jak w poprzednich dniach, także w sobotę zgodnie zwyciężali faworyci. W rywalizacji kobiet na 1500 metrów najlepiej poradziła sobie Karolina Bosiek z KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, która z czasem 2:01.78 zdobyła czwarty w ten weekend medal MP na dystansach. Srebro dzięki znakomitemu finiszowi przypadło Magdalenie Czyszczoń z AZS AWF Katowice, a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Jabrzyk z KS Pilica.

 

– Przede wszystkim podeszłam do tego startu, aby wypaść lepiej niż ostatnio na treningach. Jest jeszcze dużo błędów w mojej jeździe, ale z biegu na bieg staram się je eliminować. Jestem dobrej myśli, powinnam się rozkręcać w tym sezonie – mówi Bosiek, która pozytywnie postrzega zmiany szkoleniowe w kadrze narodowej. – Jest nowy trening i spojrzenie w reprezentacji, a my, jako zawodnicy, musimy się do tego zaadoptować. Potrzebne są nam czas i cierpliwość – dodaje.

 

ZOBACZ TAKŻE: PŚ w short tracku: Dwa zwycięstwa Natalii Maliszewskiej. Rekord Holenderki

 

Zadowolenia ze srebrnego medalu na 1500 metrów nie ukrywała również Czyszczoń, specjalizująca się w dłuższych dystansach.

 

– Wiedziałam, że są to tylko trzy kółka, muszę dobrze się rozpędzić i jakoś to będzie – mówi Czyszczoń, która cieszy się ze zwiększonej konkurencji w reprezentacji Polski na średnich i długich dystansach. Sama bardzo liczy na udane występy w nadchodzącym PŚ. – Super, że jest zaplecze, dziewczyny chcą gonić i się ścigać o miejsce w kadrze. Ja przede wszystkim chciałabym się uspokoić emocjonalnie. Jeśli głowa będzie spokojna, to moje ciało na torze też pokaże, co potrafi.

 

U mężczyzn na tym dystansie triumfował Marcin Bachanek z KS Arena Tomaszów Mazowiecki, który obronił tytuł sprzed roku. Wicemistrzem Polski na 1500 metrów został jego klubowy kolega Szymon Palka, zaś trzeci był Dawid Burzykowski z AZS Zakopane.

 

– Raczej byłem pewny swego startu. Po piątkowym występie na 1000 metrów udowodniłem sobie, że potrafię się ścigać o wysokie lokaty – mówi Bachanek, którego nie było w kadrze olimpijskiej na ostatnie igrzyska w Pekinie. – Do kwalifikacji brakowało niewiele i trzeba było wziąć się w garść, przeanalizować pewne rzeczy i wrócić silniejszym – dodaje.

 

Zmagania krajowej czołówki obserwował Paweł Abratkiewicz, szkoleniowiec reprezentacji biało-czerwonych w łyżwiarstwie szybkim (sponsorem polskich panczenistów jest PGE Polska Grupa Energetyczna).

 

– Głównym celem na te zawody była poprawa techniczna u zawodników. Wiadomo, są to dla nich kwalifikacje do PŚ, ale mieli przy tym panować nad elementami, nad którymi mocno pracujemy na treningach – mówi Abratkiewicz. – Byliśmy na lodzie przez osiem tygodni, więc to zbyt mało czasu, aby oczekiwać wielkiego progresu – uzupełnia.

 

W biegu drużynowym kobiet wygrał AZS AWF Katowice w składzie Czyszczoń, Olga Kaczmarek i Maja Płończyk. Druga była ekipa WTŁ Stegny Warszawa, a trzecia – KS Pilica Tomaszów Mazowiecki.

 

W drużynowej rywalizacji mężczyzn zwyciężył pierwszy zespół KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (Dawid Balcerzyk, Jakub Piotrowski, Szymon Wojtakowski), który wyprzedził lokalnych rywali z Areny. Brąz przypadł zawodnikom drugiej ekipie Pilicy.

 

W niedzielę ostatni dzień MP na dystansach w Tomaszowie Mazowieckim. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Transmisja na żywo będzie dostępna na YouTube, na kanale PZŁS.

 

Organizatorem MP na dystansach jest Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Partnerem głównym zawodów jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a partnerami instytucjonalnymi – Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Tomaszowskie Centrum Sportu, zarządca Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Partnerami są 4F, Weron.pl, MCC Medale oraz Rehasport.

 

Wyniki 3. dnia 37. Mistrzostw Polski na Dystansach:

 

1500 metrów kobiet – 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 2:01.78, 2. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) – 2:03.87, 3. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) – 2:04.65


1500 metrów mężczyzn – 1. Marcin Bachanek (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 1:49.88, 2. Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) – 1:50.85, 3. Dawid Burzykowski (AZS Zakopane) – 1:51.87


Bieg drużynowy kobiet – 1. AZS AWF Katowice (Magdalena Czyszczoń, Olga Kaczmarek, Iga Wojtasik) – 3:20.39, 2. WTŁ Stegny Warszawa (Martyna Baran, Zofia Braun, Julia Grzywińska) – 3:28.16, 3. KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (Paula Danielik, Natalia Jabrzyk, Iga Smejda) – 3:33.80


Bieg drużynowy mężczyzn – 1. KS Pilica I Tomaszów Mazowiecki (Dawid Balcerzyk, Jakub Piotrowski, Szymon Wojtakowski) – 4:06.02, 2. KS Arena Tomaszów Mazowiecki (Marcin Bachanek, Szymon Palka, Norbert Piekielny) – 4:12.00, 3. KS Pilica II Tomaszów Mazowiecki (Mikołaj Bielas, Michał Kopacz, Eryk Marciniak) – 4:12.01

 

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie