PŚ w short tracku: Dwa zwycięstwa Natalii Maliszewskiej. Rekord Holenderki

Natalia Maliszewska

Natalia Maliszewska wygrała dwa wyścigi eliminacyjne na 500 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku na lodowisku w Salt Lake City. W stolicy stanu Utah odbędą się dwa finały tej konkurencji. Rekord świata pobiła w piątek Holenderka Xandra Velzeboer - 41,416.

Maliszewska pewnie awansowała do dwóch ćwierćfinałów, uzyskując czasy 43,047 i 43,142. W sobotę na jej koronnym dystansie odbędzie się pierwszy finał, w niedzielę - drugi. Przed tygodniem w inaugurujących sezon zawodach PŚ w Montrealu łyżwiarka Juvenii Białystok zajęła na 500 m drugie miejsce, przegrywając tylko z Velzeboer.

Oprócz Maliszewskiej, do ćwierćfinału drugiego biegu przeszły Nikola Mazur i Gabriela Topolska. Kamila Stormowska będzie walczyć w repasażu pierwszego biegu.

W Salt Lake City dwukrotnie na 500 m ścigają się również mężczyźni. W eliminacjach pierwszego biegu do ćwierćfinału awansowali Diane Sellier, Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński. W drugim awans wywalczył tylko Sellier, a Mateusz Mikołajuk będzie się ścigać w repasażu.

Zmagania na 1500 m rozpoczęły się od ćwierćfinałów. Wśród kobiet do półfinału przeszła Topolska, odpadła Hanna Sokołowska. W rywalizacji mężczyzn awans wywalczył Neithan Thomas, zaś w repasażu będą walczyć Mikołajuk i Paweł Adamski.

Na 1000 m z Polaków do ćwierćfinału awansowała tylko Stormowska, która wynikiem 1.27,542 pobiła rekord Polski. W tym samym biegu rekord świata ustanowiła Holenderka Suzanne Schulting - 1.25,958. Z rywalizacji zostali wyeliminowani Sokołowska, Niewiński i Adamski (Thomas nie wystartował).

Biało-czerwoni zakwalifikowali się też do półfinału sztafety mieszanej i sztafety kobiet. Odpadli w sztafecie mężczyzn.