Niespodzianka w PlusLidze! Zaskakująca porażka rewelacji początku sezonu

Siatkarze LUK Lublin wygrali z PSG Stalą Nysa.

Siatkarze LUK Lublin wygrali z PSG Stalą Nysa 3:1 w meczu 8. kolejki PlusLigi. Rewelacyjnie spisujący się na początku sezonu siatkarze z Nysy niespodziewanie przegrali z drużyną z Lublina, która pierwsze zwycięstwo odniosła dopiero w poprzedniej kolejce, po sześciu porażkach z rzędu.

Pierwszy set toczył się przy przewadze gospodarzy (6:3, 14:12). Siatkarze z Nysy kilka razy odrabiali straty, jednak gospodarze znów odskakiwali. Wydawało się, że pogoń nysan w końcówce wreszcie będzie skuteczna, wykorzystali błędy rywali i tym razem to oni uzyskali zaliczkę (20:22). Drużyna LUK szybko jednak odrobiła straty, a set zakończyła długa rywalizacja na przewagi z serią piłek setowych dla gospodarzy. Zamknął ją punktowy blok, który ustalił wynik na 29:27. Goście, właściwie poza Michałem Gierżotem, zagrali w tym secie słabo i nie zdołali wykorzystać tego, że rywale popełnili o dziesięć błędów własnych więcej (3–13).

W drugiej odsłonie inicjatywa również należała do gospodarzy (8:6, 12:8). Popełniali mniej błędów niż w pierwszym secie i skuteczniej od rywali prezentowali się w ataku. Stal złapała punktowy kontakt przy stanie 18:17, ale cztery kolejne akcje padły łupem gospodarzy (22:17) i ta seria przy zagrywkach Jeffreya Jendryka okazała się kluczowa dla losów seta. Lublinianie wygrali 25:20, a w ostatniej akcji Wojciech Włodarczyk popisał się asem serwisowym (25:20).

Siatkarze Stali wrócili do gry w trzecim secie. Uzyskali przewagę na początku (5:8), a później dyktowali warunki gry (7:12, 11:17). W ich szeregach zdecydowanie lepiej, niż w poprzednich partiach prezentował się Wassim Ben Tara. Gospodarze zerwali się jeszcze do walki – w końcówce, przy dobrych zagrywkach Rafała Faryny, wygrali pięć akcji z rzędu od stanu 14:23 do 19:23. Na odrobienie strat było jednak za późno. Atak Ben Tary i as Kento Miyaury dały Stali brakujące punkty (19:25).

Na początku czwartego seta miała miejsce kontrowersja. Sędziowie nie mogli zdecydować, czy Marcin Komenda popełnił błąd, ostatecznie przyznali punkt drużynie z Nysy (4:3). Później przewagę zaczęli budować siatkarze LUK (7:4, 14:10). Gospodarze pewnie zmierzali po wygraną – po asie Faryny prowadzili już 20:13. Wojciech Włodarczyk wywalczył piłkę meczową (24:19), rywale jeszcze się bronili, ale Faryna atakiem blok-aut zakończył mecz (25:22).

Skrót meczu LUK - Stal:

Najwięcej punktów: Wojciech Włodarczyk (23), Rafał Faryna (17), Jan Nowakowski (16), Jeffrey Jendryk (11) – LUK; Michał Gierżot (24), Wassim Ben Tara (10) – PSG Stal. MVP: Wojciech Włodarczyk (19/33 = 58% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 3 bloki).

LUK Lublin – PSG Stal Nysa 3:1 (29:27, 25:20, 19:25, 25:22)

LUK: Mateusz Jóźwik, Jeffrey Jendryk, Marcin Komenda, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Rafał Faryna – Dustin Watten (libero) oraz Konrad Stajer, Szymon Gregorowicz (libero), Cristiano Torelli Mello Tavares, Szymon Romać. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Stal: Jakub Abramowicz, Wassim Ben Tara, Michał Gierżot, Nicolas Zerba, Tsimafei Zhukouski, Kamil Kwasowski – Kamil Dembiec (libero) oraz Szymon Biniek (libero), Kento Miyaura, Rafał Buszek, Konrad Jankowski, Patryk Szczurek. Trener: Daniel Pliński.

Wyniki meczów 8. kolejki PlusLigi:

2022-11-04: PGE Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (20:25, 23:25, 21:25)
2022-11-05: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (26:24, 25:23, 26:24)
2022-11-05: Cerrad Enea Czarni Radom – Barkom Każany Lwów 0:3 (20:25, 15:25, 22:25)
2022-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:23)
2022-11-06: LUK Lublin – PSG Stal Nysa 3:1 (29:27, 25:20, 19:25, 25:22)
2022-11-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-07: Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-07: GKS Katowice – Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).