6:0! Kapitalny występ polskich piłkarek

Martyna Wiankowska strzeliła trzy gole w meczu z Rumunią.

Polki wygrały towarzyskie spotkanie z Rumunią 6:0. Jedną z bohaterek meczu była Martyna Wiankowska, która strzeliła trzy gole. Meczu rozegrano w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem dużej przewagi polskiego zespołu, czego efektem były trzy zdobyte gole.

W 19. minucie dokładne dośrodkowanie Weroniki Zawistowskiej z lewej strony wykorzystała głową Natalia Padilla-Bidas. Piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki. Podwyższyła prowadzenie Martyna Wiankowska, która z narożnika pola karnego zaskoczyła Camelię Caesar. Później Polkom udało się rozmontować rumuńską defensywę w 39. min, gdy podanie Natalii Wróbel „zamknęła” z bliska Padilla-Bidas.

Rumunki miały problem z wyprowadzeniem akcji zaczepnych. Zagroziły polskiej bramce raz – w 21. min na pozycję sam na sam z bramkarką wyszła Cristina Carp, a w ostatniej chwili została zablokowana przez Oliwię Woś.

Drugą połowę biało-czerwone zaczęły składną akcją, zakończoną uderzeniem głową przez Wróbel. Mimo tego, że losy spotkania wydawały się już rozstrzygnięte, zespół gospodarzy dalej atakował i po szybkim rozegraniu piłki w polu karnym rywalek Wiankowska po raz piąty pokonała rumuńską bramkarkę. Dobrych okazji do zmiany wyniku nie wykorzystały jeszcze Wróbel i rezerwowa Klaudia Jedlińska. Ta pierwsza spudłowała z pięciu metrów, strzał drugiej obroniła Caesar. Wynik ustaliła w doliczonym czasie Wiankowska precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego zza pola karnego.

Z polskiej kadry „wypadło” przed piątkowym meczem z powodu urazów sześć powołanych pierwotnie zawodniczek.

Polska w aktualnym światowym rankingu jest sklasyfikowana na 32 miejscu, a Rumunia – siedem pozycji niżej.

To był jedenasty i ostatni w tym roku mecz drużyny trenerki Niny Patalon. Wcześniej Polki wygrały cztery spotkania, jedno zremisowały, a pięć przegrały.

Biało-czerwone we wrześniu zakończyły grupowe eliminacje do MŚ wygranymi z Albanią 2:1 i Kosowem 7:0. Zajęły trzecie miejsca za Norwegią i Belgią, co zamknęło im drogę do awansu.

Podczas październikowego zgrupowania w Hiszpanii Polki zagrały towarzysko z dwoma finalistami przyszłorocznych finałów MŚ. Pokonały Maroko 4:0 i zremisowały z Argentyną 2:2. Rumunki w swojej grupie eliminacyjnej też zajęły trzecie miejsce.

Polska - Rumunia 6:0 (3:0)

Bramki: Padilla-Bidas 19, 39, Wiankowska 28, 63, 90, Wróbel 48

Polska: Kinga Szemik - Zofia Buszewska (70. Anna Zapała), Małgorzata Mesjasz, Oliwia Woś, Martyna Wiankowska - Natalia Padilla-Bidas (87. Klaudia Maciążka), Klaudia Lefeld (71. Kinga Kozak), Tanja Pawollek, Natalia Wróbel, Weronika Zawistowska (71. Klaudia Jedlińska) - Ewa Pajor (77. Dominika Kopińska)

Rumunia: Camelia Ceasar - Claudia Bistrian (59. Mara Batea), Teodora Meluță, Maria Ficzay, Brigitta Goder (84. Cristina Botojel), Florentina Olar - Ștefania Vatafu, Ioana Bortan (71. Beata Ambrus), Mihaela Ciolacu (71. Andrea Herczeg) - Cristina Carp (71. Ana Vladulescu), Laura Rus (59. Carmen Marcu)