MŚ 2022: Mecze trwające ponad 100 minut normą w Katarze

Trwające 100 i więcej minut mecze to norma na MŚ w Katarze.

Trwające 100 i więcej minut mecze to norma na trwających w Katarze piłkarskich mistrzostwach świata. - Celem jest zaoferowanie kibicom więcej widowiska. Nie chcemy meczów trwających po 42-45 minut czystej gry - tłumaczył szef komisji sędziowskiej FIFA Pierluigi Collina.

Spotkanie Danii z Tunezją (0:0) było szóstym w tegorocznym mundialu, a pięciokrotnie - jak wyliczyli statystycy Opta - do poszczególnych połów meczów doliczono największą w historii liczbę minut.

W poniedziałek pierwszą połowę starcia Anglii z Iranem sędzia przedłużył o 15 minut, ale wytłumaczyć to można kontuzją irańskiego bramkarza. Trudno natomiast postronnym zrozumieć, dlaczego arbiter dodał aż 14 minut do drugiej odsłony.

Drugie połowy meczów Holandii z Senegalem i USA z Walią trwały dłużej o 11 minut, co w przypadku tej drugiej potyczki, rozpoczętej w poniedziałek o godz. 22:00 czasu lokalnego, oznaczało, że zakończyła się już... we wtorek.

Tendencja ta została podtrzymana już we wtorek, kiedy spotkanie Argentyny z Arabią Saudyjską zostało przedłużono łącznie o... 21 minut, z czego 14 arbiter dodał do czasu drugiej części gry.

- Celem jest zaoferowanie kibicom oglądającym mistrzostwa świata więcej widowiska - zapewniał jeszcze przed mundialem Collina.

Były znany włoski arbiter przekonywał, że nie jest to jednak "żadna nowa dyrektywa", bo FIFA już dawno wyrażała zaniepokojenie malejącym efektywnym czasem gry w trakcie przepisowych 90 minut.

W 2017 roku Marco van Basten, były znakomity holenderski piłkarz, który wtedy pełnił funkcję dyrektora technicznego FIFA, zaproponował, by mecze piłkarskie trwały 60 minut, ale tzw. czystej gry, a czas odliczał specjalny zegar, zatrzymywany na wszelkie przerwy, jak to ma miejsce m.in. w koszykówce. Van Basten wskazywał wówczas, że niezależnie od tego, co dzieje się na boisku, sędziowie zwyczajowo dodawali minutę do pierwszej połowy i trzy do drugiej.

Wyliczenia pokazały, że w mistrzostwach świata w 2014 roku w Brazylii piłka była w grze średnio przez ok. 60 minut. Według jednej z analiz statystycznych cztery lata później w Rosji ten wskaźnik spadł do poziomu 52-58 minut.

- Chcemy uniknąć meczu trwającego 42 czy 45 minut aktywnej gry. To jest nie do zaakceptowania - powiedział Collina.

Użyty po raz pierwszy w 2018 roku w Rosji sędziowski system VAR sprawił, że cenne minuty są tracone na analizę spornych sytuacji. Przedłużają się też celebracje goli przez piłkarzy.

- Tracimy na to minutę, czasem półtorej. Łatwo zatem sobie wyobrazić, że to w sumie zabiera cztery czy pięć minut. Dodając wszystkie inne nieprzewidziane przerwy robi się sporo czasu. Trzeba pomyśleć, jak to zrekompensować na koniec spotkania - podsumował Collina.