Decydował tie-break! Osłabiony Indykpol AZS przerwał złą passę

Trener Indykpolu AZS Olsztyn Javier Weber.

W spotkaniu kończącym 11. kolejkę PlusLigi Barkom-Każany Lwów przegrał z Indykpolem AZS Olsztyn 2:3. Drużyna ze stolicy Warmii, nadal osłabiona brakiem Karola Butryna i Moritza Karlitzka, przełamała się po serii czterech porażek. Beniaminek ze Lwowa rozegrał już szósty tie-break w tym sezonie i po raz piąty przegrał decydującą partię.

Premierowa odsłona miała wyrównany przebieg (8:8, 17:17). Olsztynianie uzyskali minimalną przewagę, ale rywale odrabiali straty. Po asie Juliusa Firkala było 19:19. Siatkarze ze Lwowa grali nierówno w ataku, a solidna postawa olsztynian wystarczyła do wygranej, bo to goście rozstrzygnęli końcówkę po swojej myśli. Punktowy blok dał im ostatni punkt (22:25).

W drugiej partii wynik również długo oscylował wokół remisu. Siatkarze Barkomu poprawili skuteczność w ataku, dołożyli kilka punktów blokiem i tym razem to oni byli lepsi w końcówce. Seta rozstrzygnęły akcje od stanu 22:22. Dwa punktowe bloki wyprowadziły gospodarzy na piłkę setową (24:23), zdołał jeszcze odpowiedzieć Mateusz Poręba, ale Wasyl Tupczi zamknął seta skutecznym atakiem (25:23).

Set numer trzy toczył się pod dyktando olsztynian, którzy w środkowej części uzyskali wyraźną przewagę (7:14). W szeregach gospodarzy pojawiło się zmęczenie i trener Ugis Krastins dał odpocząć kilku zawodnikom. Indykpol AZS spokojnie zmierzał po zwycięstwo, które stało się faktem po zepsutej zagrywce rywali (19:25).

Drużyna ze Lwowa udanie rozpoczęła kolejną partię (5:2). Set toczył się przy przewadze gospodarzy, ale gra obu ekip falowała i olsztynianie kilkakrotnie odrabiali straty. Gdy asem serwisowym popisał się Bartłomiej Lipiński było 19:20. Końcówka miała zacięty przebieg. Po błędzie rywali Indykpol AZS miał piłkę meczową (23:24), ale Tupczi doprowadził do gry na przewagi. W niej dwa kolejne niewykorzystane meczbole gości i wygrana Barkomu. Błąd rywali w ataku dał im ostatni punkt (28:26).

W tie-breaku olsztynianie mieli minimalną zaliczkę przy zmianie stron (7:8). Wyrównana walka trwała do samego końca. Robbert Andringa wywalczył piłkę meczową dla Indykpolu AZS (12:14). W następnej akcji olsztynianie dotknęli siatki i przedłużyli nadzieje gospodarzy. Po chwili jednak Lipiński zamknął mecz skutecznym atakiem z drugiej linii (13:15).

Skrót meczu Barkom-Każany – Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Wasyl Tupczi (24), Władysław Szczurow (14), Julius Firkal (13), Jonas Kvalen (11) – Barkom-Każany; Bartłomiej Lipiński (23), Mateusz Poręba (16), Taylor Averill (15), Jan Król (12) – Indykpol AZS. MVP: Mateusz Poręba (12/13 = 92% skuteczności w ataku + 4 bloki).

Barkom-Każany: Artem Smolar, Murat Yenipazar, Julius Firkal, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi, Jonas Kvalen – Dmytro Kanajew (libero) oraz Ołeksij Hołowen, Bohdan Mazenko, Wołodymyr Tewkun, Ołeh Szewczenko. Trener: Ugis Krastins.
Indykpol AZS: Robbert Andringa, Taylor Averill, Jan Król, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Joshua Tuaniga – Kuba Hawryluk (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Karol Jankiewicz, Jakub Ciunajtis (libero). Trener: Javier Weber.

Wyniki meczów 11. kolejki PlusLigi:

2022-11-22: Trefl Gdańsk – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:22, 25:22)
2022-11-22: PSG Stal Nysa – GKS Katowice 2:3 (21:25, 24:26, 25:17, 25:22, 12:15)
2022-11-22: Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (21:25, 32:30, 19:25, 22:25)
2022-11-23: PGE Skra Bełchatów – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:17, 25:14, 25:21)
2022-11-23: Cuprum Lubin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 11:25, 18:25)
2022-11-23: Projekt Warszawa – LUK Lublin 1:3 (25:19, 27:29, 18:25, 17:25)
2022-11-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 17:25, 25:27)
2022-11-24: Barkom-Każany Lwów – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (22:25, 25:23, 19:25, 28:26, 13:15)