PlusLiga: Siatkarze LUK górą we własnej hali. Kolejny przegrany tie-break ekipy ze Lwowa

Siatkarze LUK wygrali cztery mecze w obecnym sezonie.

Siatkarze LUK Lublin wygrali z drużyną Barkom-Każany Lwów 3:2 w spotkaniu 12. kolejki PlusLigi. Borykający się z kłopotami kadrowymi lublinianie odnieśli drugie zwycięstwo z rzędu. Beniaminka ze Lwowa nie przestaje prześladować tie-breakowe fatum – rozegrał już siódmy pięciosetowy bój w tym sezonie i po raz szósty przegrał decydującą partię.

Premierowa odsłona od początku toczyła się przy przewadze gospodarzy (5:2). Drużyna ze Lwowa w końcówce zmniejszyła straty do dwóch oczek (20:18), a później złapała kontakt po punktowym bloku (23:22). Błąd gości w polu serwisowym i blok Jeffreya Jendryka dał jednak zwycięstwo gospodarzom (25:22).

W drugiej partii od początku przeważali goście. Po asie serwisowym Jonasa Kvalena było 1:4, później 5:10. Drużyna ze Lwowa długo utrzymywała wyraźną zaliczkę. Przy stanie 15:20 mogło się wydawać, że spokojnie wygra tego seta. Gospodarze ruszyli w pogoń i złapali kontakt (21:22). Po asie Kvalena goście mieli piłkę setową (21:24), ale popełnili trzy błędy własne, co oznaczało wyrównanie i grę na przewagi. Na błędy rywali lublinianie zareagowali... błędem. Przestrzelony atak w ostatniej akcji ustalił wynik na 24:26.

W trzecim secie oglądaliśmy jednostronne widowisko, toczące się pod dyktando ekipy z Lublina. Gospodarze od początku nadawali ton wydarzeniom na boisku, a w środkowej części seta mieli już wyraźną zaliczkę. Dobrze prezentowali się w polu zagrywki – asami popisali się Wojciech Włodarczyk (14:8) i Jan Nowakowski (16:9). Po kolejnej punktowej zagrywce, tym razem Nicolasa Szerszenia różnica wzrosła do dziesięciu oczek (21:11). Gospodarze mieli piłkę setową przy stanie 24:15, rywale zdołali obronić się w czterech akcjach, ale atak Włodarczyka przerwał tę serię (25:19).

Role znów odwróciły się w kolejnej partii. Inicjatywę mieli siatkarze Barkomu. Po serii dobrych zagrywek Artema Smolara LUK przegrywał 7:12. Później było jeszcze 12:17 i gospodarze zabrali się za odrabianie strat. Złapali kontakt (17:18), rywale zdołali odbudować przewagę, ale lublinianie nie rezygnowali. Po asie serwisowym Włodarczyka było 22:23, później obronili dwie piłki setowe, ale w rywalizacji na przewagi popełnili dwa błędy (24:26).

Tie-break to dobre otwarcie ekipy z Lublina (4:1). Gdy Szerszeń zaatakował po bloku rywali, gospodarze uzyskali cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). W dalszej części seta utrzymywali przewagę. Ostatnie punkty w tym spotkaniu przyniosły im błędy rywali (15:10).

Skrót meczu LUK - Barkom-Każany:

Najwięcej punktów: Wojciech Włodarczyk (23), Nicolas Szerszeń (19), Szymon Romać (15) – LUK; Julius Firkal (21), Jonas Kvalen (13), Władysław Szczurow (12), Wasyl Tupczi (11), Wołodymyr Tewkun (10) – Barkom-Każany. MVP: Wojciech Włodarczyk (18/35 = 51% skuteczności w ataku + 4 asy + 1 blok).

LUK Lublin – Barkom-Każany Lwów 3:2 (25:22, 24:26, 25:19, 24:26, 15:10)

LUK: Marcin Komenda, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Szymon Romać, Nicolas Szerszeń, Jeffrey Jendryk – Szymon Gregorowicz (libero) oraz Konrad Stajer, Dustin Watten (libero). Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Barkom-Każany: Artem Smolar, Murat Yenipazar, Julius Firkal, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi, Jonas Kvalen – Dmytro Kanajew (libero) oraz Ołeksij Hołowen, Wołodymyr Tewkun, Ołeh Szewczenko. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki meczów 12. kolejki PlusLigi:

2022-10-19: GKS Katowice – Cerrad Enea Czarni Radom 0:3 (21:25, 21:25, 28:30)
2022-11-25: PSG Stal Nysa – Trefl Gdańsk 1:3 (20:25, 25:22, 14:25, 22:25)
2022-11-26: PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:14, 23:25, 25:21, 23:25, 9:15)
2022-11-26: Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin 1:3 (25:22, 21:25, 21:25, 22:25)
2022-11-26: LUK Lublin – Barkom-Każany Lwów 3:2 (25:22, 24:26, 25:19, 24:26, 15:10)
2022-11-27: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-27: BBTS Bielsko-Biała – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-28: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).